Czym jest wskaźnik BMI? Najczęściej zaczynamy o nim myśleć, gdy nasza waga nieintencjonalnie zaczyna wzrastać i dostrzegamy zachodzące w naszym organizmie zmiany. Wskaźnik BMI pozwala nam określić, czy mamy nadwagę, niedowagę lub czy masa ciała jest odpowiednia. Jak obliczyć BMI?

Co to jest wskaźnik BMI?

Wskaźnik BMI to skrót od Body Mass Index, który określa, czy stosunek masy ciała do wzrostu jest prawidłowy. Szczególnie często jest analizowany przez osoby podejrzewające problem z nadwagą lub otyłością, które szukają potwierdzenia, że ich masa ciała przekracza dopuszczalne normy. W dzisiejszych czasach nadwaga urosła do rangi choroby cywilizacyjnej, dotyka nie tylko dorosłych niezależnie od płci, ale także dzieci i młodzież. Problem ten występuje w krajach wysoko rozwiniętych i średnio rozwiniętych gospodarczo, m.in. w Polsce. 

 

Głównym powodem nadwagi w społeczeństwie jest nieodpowiednia dieta, składająca się z produktów zawierających zbyt dużą ilość cukrów prostych czy tłuszczy nasyconych. W połączeniu z brakiem ruchu, który także jest bardzo szkodliwy, coraz więcej osób zmaga się z nieprawidłową masą ciała, która może prowadzić do poważnych chorób i zaburzeń. Warto kontrolować swoją wagę. a jednym ze sposobów jest obliczanie BMI.

Obliczanie BMI 

Jak obliczyć wskaźnik BMI? To bardzo proste, poniżej podajemy wzór:

 

BMI = masa ciała (kg)/wzrost (m)2

 

U osoby, która ma 180 cm wzrostu i waży 85 kg, wskaźnik BMI wynosi 26,2. Zgodnie z normami określonymi przez Światową Organizację Zdrowia, jest to niski przedział nadwagi, który może być pierwszym sygnałem, że waga zaczyna wymykać się spod kontroli. Poniżej prezentujemy całość aktualnej klasyfikacji zgodnej z wytycznymi WHO:

 

  • <16,00 - wygłodzenie
  • 16,00 - 16,99 - wychudzenie
  • 17,00 - 18,49 - niedowaga
  • 18,50 - 22,99 - norma niski przedział
  • 23,00 - 24,99 - norma wysoki przedział
  • 25,00 - 27,49 - nadwaga niski przedział
  • 27,50 - 29,99 - nadwaga wysoki przedział
  • 30 - 34,9 - otyłość I stopnia
  • 35 - 39,9 - otyłość II stopnia
  • 40 - otyłość III stopnia

Wady i zalety BMI

Zaletą BMI jest przede wszystkim łatwość jego obliczenia, jednak nie należy się nim w pełni kierować. BMI nie uwzględnia cech indywidualnych, takich jak budowa ciała, wiek czy ilość masy mięśniowej. Osoby bardzo aktywne fizycznie z rozbudowaną muskulaturą mogą mieć BMI wskazujące na nadwagę czy nawet otyłość, co nie jest zgodne z prawdą. Tak samo kalkulator BMI może wskazać prawidłową wagę u osób prowadzących siedzący tryb życia, które w rzeczywistości mogą mieć zbyt duży procent zawartości tkanki tłuszczowej. Wskaźnik BMI jest więc orientacyjny i należy zawsze uwzględniać także inne czynniki, które dadzą pełniejszy obraz naszego stanu zdrowia.

 

Aby zredukować ryzyko chorób serca, miażdżycy czy cukrzycy, trzeba zwracać szczególną uwagę na dietę oraz dbać o aktywność fizyczną. Obliczenie BMI nie zastąpi wizyty u dietetyka czy specjalisty, który korzystając ze swojej wiedzy może pomóc nam odzyskać zdrowy wygląd i dobre samopoczucie. Jeśli potrzebujesz konsultacji dietetycznej i chcesz zmienić na stałe swoje nawyki żywieniowe, możesz skontaktować się ze specjalistami z Instytutu Zdrowia SOFRA, od lat pomagającymi ludziom w walce o zdrowy organizm i komfort życia.