Oprócz podstawowych składników odżywczych nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania również pierwiastków śladowych. Jednym z nich jest krzem. Występuje we wszystkich ludzkich tkankach, dlatego nie może zabraknąć go w naszej codziennej diecie. Dowiedz się, gdzie w jedzeniu znajdziemy krzem i jakie są jego właściwości.

Krzem – zapotrzebowanie

Krzem jest potrzebny człowiekowi do prawidłowego wytwarzania i działania tkanek, szczególnie tkanki łącznej. Uczestniczy on w tworzeniu kolagenu oraz rozwoju kości. Jest on także wykorzystywany w profilaktyce chorób cywilizacyjnych.

Polskie Normy Żywienia nie opisują zapotrzebowania na krzem. Informację tę można pozyskać ze źródeł zagranicznych, które wskazują na wartości około 20-30 mg na dobę. Tak naprawdę tylko niewielki procent krzemu zawartego w organizmie pochodzi z żywienia, większą jego część otrzymujemy od matki przed narodzinami. Jednak dla utrzymania prawidłowego poziomu tego pierwiastka niezbędna jest odpowiednia dieta.

Krzem – właściwości prozdrowotne

Krzem, choć jest pierwiastkiem śladowym, ma wiele właściwości prozdrowotnych. Odpowiednie spożycie tego pierwiastka zwiększa gęstość mineralną kości. Jest on zatem składnikiem ważnym dla osób o zwiększonym ryzyku osteoporozy. Jego spożycie zapobiega także zaburzeniom w obrębie stawów.

Krzem ma korzystny wpływ na układ odpornościowy człowieka, a jego niedobór może osłabiać odpowiedź immunologiczną. Część badań wskazuje, że krzem posiada właściwości przeciwmiażdżycowe, przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe i antyneurodegeneracyjne. Pierwiastek ten wiąże w nierozpuszczalne kompleksy metale ciężkie, co chroni organizm przed ich szkodliwym działaniem.

Dzięki stymulacji tworzenia kolagenu krzem jest ważny składnikiem nie tylko dla zdrowia, ale również dla młodego wyglądu. Jego odpowiednia podaż wpływa pozytywnie na stan skóry, włosów i paznokci.

Gdzie występuje krzem?

Krzem w jedzeniu znajdziemy głównie w produktach roślinnych oraz w wodzie pitnej. Większe dawki znajdują się w: 

  • owsie, 
  • ryżu, 
  • jęczmieniu, 
  • burakach, 
  • ziemniakach, 
  • marchwi, 
  • rzodkiewce, 
  • nasionach roślin strączkowych, 
  • bananach, 
  • ananasach,
  • owocach morza. 

Ponadto dobrym źródłem krzemu jest piwo i wino, jednak nie należy z tego powodu zwiększać spożycia tych produktów. Obecny w nich krzem nie równoważy konsekwencji spożywania alkoholu. Chcąc wzbogacić swoją dietę w ten pierwiastek poprzez picie piwa, najlepiej wybrać produkty bezalkoholowe.

Jaki krzem jest najlepiej przyswajalny?

Wybieranie produktów bogatych w krzem nie gwarantuje zaspokojenia zapotrzebowania. Ważna jest biodostępność tego składnika. Do przyswajalnych form krzemu należy kwas krzemowy i kwas ortokrzemowy. Dla zapewnienia odpowiedniego spożycia można sięgnąć po preparaty zawierające krzem organiczny. Jego łatwo wchłanialna forma umożliwia zaspokojenie dziennego zapotrzebowanie na ten składnik.

Co wypłukuje krzem z organizmu?

Zawartość krzemu w organizmie spada wraz z upływem lat. Po 25 roku życia zaczyna obniżać się coraz szybciej. Ilość tego składnika w organizmie zmniejsza się również w wyniku przebiegu różnych chorób, zwłaszcza miażdżycy.

Niski poziom krzemu wynika w dużej mierze z nieprawidłowej diety. Spożywanie głównie oczyszczonych produktów zbożowych, zjadanie małej ilości warzyw i owoców nie pozwala na odpowiednie uzupełnianie tego pierwiastka. Niekorzystnie wpływa także przewlekły stres oraz nadmierny wysiłek fizyczny.

Uzupełnij niezbędne składniki odżywcze z Instytutem Zdrowia Sofra

Szybkie tempo życia oraz wysokoprzetworzona żywność nie wpływają pozytywnie na stan odżywienia naszego organizmu. Niedobory składników, nawet tych występujących w tkankach człowieka w śladowych ilościach, prowadzą do licznych zaburzeń, w tym do groźnych chorób. Urozmaicona dieta pozwala uzupełnić te składniki i wspomaga zachowanie zdrowia oraz pięknego wyglądu.

W Ośrodkach Instytutu Zdrowia Sofra możesz skorzystać z turnusów, podczas których dowiesz się, jak wygląda zdrowa, zbilansowana dieta. Spotkania z dietetykiem pozwolą zdobyć wiedzę ułatwiającą podejmowanie odpowiednich wyborów żywieniowych.