Facebook Ig Karpacz Ig Mielno

Oczyszczanie organizmu – czy warto?

Oczyszczanie organizmu to dzisiaj niezbędny element profilaktyki zdrowotnej. Rozwój cywilizacji i nowoczesne technologie, które stale wkraczają w różne dziedziny życia, pozwalają ludziom żyć coraz wygodniej. Żywność w krajach rozwiniętych jest stosunkowo tania i łatwo dostępna. Jednak za to wszystko człowiek płaci ogromną cenę.

Na każdym kroku ludzki organizm atakowany jest przez toksyny, które osłabiają go i uruchamiają procesy chorobowe. Aby zachować zdrowie, należy dodatkowo wspomagać naturalne oczyszczanie organizmu z toksyn.

Organizm człowieka wyposażony jest w mechanizmy umożliwiające pozbywanie się toksyn. Każda komórka ludzkiego ciała posiada specjalne białko, którego zadaniem jest wychwytywanie toksycznych substancji. Wątroba i skóra dzień i noc próbują usuwać związki zagrażające zdrowiu, a układ moczowy stara się wydalić wszystko to, co jest w stanie się rozpuścić się w wodzie. Jednak z czasem to nie wystarcza. Toksyny gromadzą się w organizmie, a człowiek odczuwa negatywne skutki ich działania. Zaczyna się od na pozór zwykłego przemęczenia, pojawiają się bóle głowy i złe samopoczucie. Kolejnym krokiem jest obniżenie odporności organizmu, a to furtka do rozwoju różnych chorób i schorzeń.

Co sprawia, że konieczne jest odtruwanie organizmu?

Lista związków, które zatruwają ludzki organizm, jest bardzo długa, a ich sposoby wnikania do naszego ciała są niezwykle proste. Oczywiście wiele toksyn dostaje się do wewnątrz wraz z wdychanym, zanieczyszczonym powietrzem. Codziennie wraz z pożywieniem przyjmujemy też solidną dawkę dioksyn i pestycydów, które są związkami wykorzystywanymi przy produkcji żywności. Te, niszcząc insekty i chwasty, wnikają do gleby, a stąd już prosta droga, aby znaleźć się w warzywach i owocach, a w końcu na talerzu.

Ogromne szkody w ludzkim organizmie wyrządzają chemiczne barwniki, aromaty i konserwanty używane masowo przy produkcji żywności przetworzonej, po którą większość osób chętnie sięga. Antybiotyki podawane zwierzętom, których mięso jest potem spożywane przez człowieka, sprawiają, że kolejna partia trucizn pozostaje w organizmie ludzkim. Do tego wszystkiego dochodzą metale ciężkie, które na stół trafiają nawet z rybami, uznawanymi za jeden z bardziej zdrowych elementów diety.

Oczyszczanie organizmu z toksyn to konieczność

Najskuteczniejszą metodą na usuwanie toksyn z organizmu jest dieta oczyszczająca. Dzięki niej można zaprząc do pracy układ pokarmowy, moczowy i skórę. Tu jednak trzeba postępować bardzo uważnie, bo specjalne diety wspomagające usuwanie toksyn nie zawsze mogą być stosowane przez każdego. Z reguły nie są one wskazane dla dzieci i osób starszych, które ukończyły 65 lat.

Osoby cierpiące na choroby serca, układu krwionośnego i pokarmowego, a także panie w ciąży i karmiące piersią powinny również powstrzymać się od stosowania takich diet. Najlepiej każdą chęć zastosowania diety oczyszczającej skonsultować z lekarzem.

Jak oczyścić organizm z toksyn? Domowe sposoby

Każdy wysiłek fizyczny, a ten regularny szczególnie, jest doskonałym sposobem na odtruwanie organizmu. Gdy się pocimy, toksyny ulegają rozpuszczeniu i wydalane są przez skórę. Ten mechanizm jest też uruchamiany, gdy korzystamy z sauny. Dzięki aktywności fizycznej wzmacnia się także mięśnie i poprawia ogólną wydolność organizmu. Usuwanie toksyn z organizmu wspomaga także picie dużych ilości wody i zielonej herbaty, bo ta zawiera polifenole skutecznie likwidujące wolne rodniki. Warto pić także wyciąg z białej brzozy, który działa moczopędnie. Do potraw natomiast powinno się dodawać koper włoski, który oczyszcza przewód pokarmowy, a ponadto warto jeść karczochy, wspomagające pracę wątroby.