Mielno
Facebook Ig Karpacz Ig Mielno

Ruch to zdrowie! Dlaczego aktywność fizyczna osób starszych jest tak ważna?

Aktywność fizyczna jest jednym z podstawowych elementów zdrowego stylu życia. Osoby starsze często rezygnują z aktywności ruchowej z powodu chorób, które pojawiają się wraz z wiekiem. Nie jest to jednak korzystne, ponieważ niedostatek ruchu powoduje jeszcze więcej zaburzeń działania organizmu i pogarsza samopoczucie. Sprawdź, jaką aktywność wybrać i jak często ćwiczyć, aby cieszyć się zdrowiem przez długie lata.

Dlaczego aktywność fizyczna osób starszych jest ważna?

Choć w ostatnich latach coraz więcej osób dostrzega plusy wynikające z aktywności fizycznej, to spora część społeczeństwa ciągle prowadzi siedzący tryb życia. Warto podkreślić, że ruch jest potrzebny nie tylko do tego, aby cieszyć się sportową sylwetką. Regularna aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu zdrowia.

Brak aktywności ruchowej może wiązać się z wieloma bardziej poważnymi konsekwencjami, niż mogłoby się wydawać. Sprzyja rozwojowi wielu chorób, m.in.: otyłości, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, osteoporozy oraz wystąpieniu zawału serca. Wspomniane powyżej schorzenia pojawiają się częściej u osób w podeszłym wieku, a ruch powinien być traktowany jako jeden z elementów profilaktyki i leczenia tych chorób.

Starzenie się organizmu działa niekorzystnie na pamięć i koncentrację, a wprowadzenie aktywności fizycznej pomaga w utrzymaniu dobrej sprawności mózgu także w starszym wieku. Warto też zwrócić uwagę, że brak aktywności fizycznej jest jednym z czynników sprzyjających rozwojowi choroby Alzheimera.

Aktywność osób starszych a układ ruchu

Brak ruchu będzie sprzyjał zaburzeniom ze strony kręgosłupa i stawów. Długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej obciąża kręgosłup. Jeżeli nie jest to równoważone ruchem, z czasem dochodzi do nawarstwiania się dolegliwości bólowych.

Jednak ból to nie jedyny problem. Istnieje również ryzyko sarkopenii, czyli utraty masy mięśniowej siły mięśni związanej z wiekiem. U osób starszych dochodzi do stopniowego spadku masy mięśniowej. Zjawisko to będzie o wiele bardziej nasilone u osób, które nie podejmują dodatkowej aktywności fizycznej. Mięśnie zostają wtedy pozbawione bodźców, które są potrzebne do ich rozwoju i utrzymania. Spadek zawartości tkanki mięśniowej będzie powodował osłabienie organizmu i jeszcze większe obniżenie sprawności.

Jaką aktywność ruchową wybrać i jak często ćwiczyć?

WHO zaleca prowadzenie umiarkowanej aktywności fizycznej minimum pół godziny dziennie przez 5 dni w tygodniu, a najlepiej codziennie.

Każdy rodzaj aktywności fizycznej, który dana osoba jest w stanie uprawiać, będzie wspomagać zdrowie. Osoby, które dotychczas prowadziły siedzący tryb życia, mogą zacząć od spokojnych spacerów. W miarę poprawy kondycji można przejść do szybszych marszów. Warto również spróbować pływania i zajęć ruchowych pod wodą, jazdy na rowerze czy klasycznych ćwiczeń gimnastycznych w domu, gabinecie fizjoterapeutycznym lub na siłowni.

Aktywność ruchowa osób starszych – jak zacząć?

Mimo że aktywność fizyczna jest dla człowieka niezbędna, to niewłaściwie dobrana może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie oraz zrazić do uprawiania regularnego wysiłku.

Tak jak w przypadku ludzi w innych grupach wiekowych, aktywność ruchowa osób starszych powinna być dopasowana do indywidualnych możliwości. Osoby, które dotychczas prowadziły siedzący tryb życia, nie będą w stanie wykonywać skomplikowanych ćwiczeń ze względu na brak wystarczającej siły i kondycji. Dodatkowo zbyt intensywne treningi nieuwzględniające aktualnej formy mogą spowodować kontuzje. Należy również pamiętać, że przy niektórych chorobach nie każdy rodzaj ruchu będzie wskazany. Dlatego przed wdrożeniem aktywności fizycznej warto skorzystać z porady lekarza lub fizjoterapeuty, który dobierze odpowiednią formę aktywności.

Specjalistyczną pomoc z zakresu usprawniania ciała oferuje Instytut Zdrowia Sofra. Podczas pobytów w Ośrodkach w Mielnie i Karpaczu można korzystać z codziennej gimnastyki i zabiegów fizykoterapeutycznych dopasowanych do własnych potrzeb. Zajęcia ruchowe są prowadzone w różnej formie, dzięki czemu każdy można znaleźć coś dla siebie. Kuracjusze mają także możliwość skorzystania z indywidualnej gimnastyki z instruktorem, co pozwala na maksymalne dopasowanie aktywności do swojego stanu zdrowia.

x W Sofrze dbamy o Twoje bezpieczeństwo.

Sprawdź nasze procedury związane z COVID-19

Czytaj więcej

W Instytucie Zdrowia Sofra jest bezpieczniej niż w domu!

W specjalnej zakładce poświęconej COVID-19 znajdują się informacje o specjalnych procedurach, które przygotowaliśmy, aby zapewnić Państwu szczególne bezpieczeństwo i komfort.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ