Wydarzenia z 13 i 14 września 2018

W dniach 13 i 14 września 2018 w Instytut Zdrowia Sofra sp. z o.o. w Karpaczu był głównym organizatorem i gospodarzem dwóch, istotnych wydarzeń naukowych.
Pierwszym była Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Inkontynencja – podejście systemowe w leczeniu, opiece i profilaktyce nietrzymania moczu”. Organizatorami Konferencji, oprócz IZ Sofra, byli Europejskie Centrum Kontynencji oraz Wydział Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum w Bydgoszczy. Obrady i wystąpienia prelegentów podzielone zostały na następujące sesje tematyczne:
diagnostyka i leczenie nietrzymania moczu – doświadczenia specjalistów
nietrzymanie moczu – postępowanie urologiczne
pielęgnacja pacjenta z nietrzymaniem moczu
profilaktyka nietrzymania moczu i edukacja pacjenta
psychologiczne aspekty inkontynencji.
W ramach Konferencji zorganizowane zostały również dla jej Uczestników bezpłatne warsztaty pt. „Metodyka treningu mięśni dna miednicy z elementami jogi” z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu rehabilitacyjnego będącego w dyspozycji Europejskiego Centrum Kontynencji.
Kolejne wydarzenie o charakterze naukowym, zorganizowane w dniach 13-14 września 2018 roku, to seminarium eksperckie pt. „Profilaktyka zdrowotna w kształtowaniu zdrowia człowieka – aspekty prawne, ekonomiczne, społeczne i filozoficzne”. Jego współorganizatorami byli: Wydział Ekonomiczny Politechniki Koszalińskiej oraz Stowarzyszenie na Rzecz Profilaktyki Zdrowia DIU VITAM.
Tematyka seminarium, które miało interdyscyplinarny charakter, podzielona została na trzy spójne panele, które wypełnione zostały wartościowymi wystąpieniami ekspertów z różnych dziedzin: ekonomii, prawa, filozofii i polityki społecznej. Sesja pierwsza dotykała zagadnień efektywności ekonomicznej działań z zakresu profilaktyki zdrowotnej, kolejna poruszyła jej filozoficzne i etyczne aspekty. Drugi dzień seminarium wypełniły natomiast rozważania nad prawnymi i społecznymi uwarunkowaniami profilaktyki zdrowia.