Implementacja najnowszej wiedzy w dziedzinie nauk o zdrowiu do codziennej praktyki funkcjonowania, to główny cel realizowanych w Instytucie projektów badawczych.

We współpracy z Instytutem Fizyki UAM w Poznaniu pod kierownictwem prof. dr hab. Bernadety Dobosz od 2021 roku realizujemy projekt badawczy pt. „Wpływ komory normobarycznej na parametry fali pulsu”. Celem projektu jest sprawdzenie jak tlenoterapia normobaryczna wpływa na parametry fali pulsu wysokiej rozdzielczości sygnałowej (HSR-PW), a tym samym na pracę układu krążenia. W projekcie mogą wziąć udział wszyscy Kuracjusze przebywający na pobytach zdrowotnych decydujący się na zabiegi tlenoterapii. Przed wejściem do komory każdy uczestnik badania wyraża pisemną zgodę na udział w badaniu oraz wypełnia krótką ankietę. Fizjoterapeuta trzykrotnie wykonuje badanie pulsoksymetrem (przed wejściem do komory, ok. 10 minut po wejściu, po ok. 1h pobytu w komorze normobarycznej) oraz dwukrotnie pomiar ciśnienia. Wyniki badań analizowane są w specjalnym programie komputerowym. Zebranie wyniki posłużą do analizy saturacji oraz fali pulsu HSR i jej parametrów pod kątem funkcjonowania układu krążenia badanych. 

Przykładowy wynik badania pulsoksymetrem przed rozpoczęciem zabiegu tlenoterapii i po godzinnym pobyciew komorze normobarycznej przedstawiono poniżej.

Pobierz plik

Z radością przedstawiamy Państwu syntetyczny raport z realizacji projektu pilotażowego, którego celem było uzyskanie wstępnego, naukowego potwierdzenia skuteczności działania diety warzywno-owocowej w poprawie parametrów zdrowia osób z ryzykiem wystąpienia i zdiagnozowanym Zespołem metabolicznym na dwóch poziomach organizacji biologicznej organizmu: osobniczym i genowym. Badania przeprowadzone zostały na niewielkiej, bo liczącej 10 kobiet, próbie, która została jednak dokładnie dobrana pod względem cech demograficznych (wiek pomiędzy 50 a 65 rokiem życia) oraz zdrowotnych (spełnianie trzech z pięciu kryteriów diagnozowania Zespołu metabolicznego).

Proces badawczy, trwający od marca 2020 roku do maja roku następnego, składał się z dwóch, realizowanych równolegle etapów:

1. etapu badań genowych, których wykonawcą był zespół naukowców z Pracowni Technologii Wysokoprzepustowych UAM w Poznaniu, obejmujących całogenomową analizę ekspresji genów w limfocytach T;

2. etapu badań osobniczych, obejmujących badania biochemiczne i antropometryczne, które przeprowadzone zostały przez pracowników Instytutu Zdrowia Sofra.

Realizacja projektu pozwoliła na sformułowanie następujących wniosków:

• wyniki badań osobniczych na podstawowym poziomie organizacji ustroju ludzkiego wykazały pozytywny wpływ diety warzywno-owocowej na stan zdrowia Pacjentek ze zdiagnozowanym Zespołem metabolicznym;

• 14-dniowa kuracja oparta na diecie warzywno-owocowej wywołuje zmiany ekspresji genów w limfocytach T;

• wyniki badań genetycznych wskazały na potrzebę poszerzenia listy genów, które należy poddać głębszej analizie;

• uzyskane wyniki uzasadniają potrzebę kontynuacji badań na większej grupie Pacjentów i jednocześnie wskazują na konieczność zaostrzenia kryteriów kwalifikujących do grupy badawczej oraz przyjęcia do analizy większej liczby parametrów biochemicznych krwi.

Pobierz raport w formie PDF

Więcej o procesie badawczym oraz jego wynikach mogą Państwo przeczytać w Raporcie z badań, który dostępny jest tutaj oraz w zakładce „Publikacje”

Publikacje