Karpacz
Facebook Ig Karpacz Ig Mielno

Dieta niskokaloryczna – Charakterystyka

Ze względu na lockdown spowodowany pandemią koronawirusa, jeszcze bardziej wzrosła popularność diet odchudzających. Brak regularnej aktywności fizycznej spowodował, że część osób musi mierzyć się z dodatkowymi kilogramami, których chciałaby się pozbyć jak najszybciej. Jaka jest najlepsza dieta na odchudzanie? Jedną z proponowanych jest dieta niskokaloryczna – na czym polega i dla kogo jest przeznaczona?

Dieta niskokaloryczna – charakterystyka

Podstawowym założeniem diety niskokalorycznej jest przyjmowanie dziennie około 1000 – 1600 kalorii. Limit kalorii zależy od kilku czynników, m.in. płci, wieku i aktywności fizycznej danej osoby. Wyższe zapotrzebowanie kaloryczne będzie miał mężczyzna w sile wieku pracujący fizycznie niż młoda kobieta spędzająca większość dnia za biurkiem. Spożywana ilość jedzenia na diecie ubogokalorycznej może więc różnić się w poszczególnych przypadkach, ale założenie jest niezmienne – dostarczać organizmowi zbyt małą liczbę kalorii, co w perspektywie czasu ma spowodować spadek wagi.

W jaki sposób dieta ubogoenergetyczna sprawia, że gubi się zbędne kilogramy? Przyjmowanie zmniejszonej ilości kalorii powoduje ubytek energetyczny, który zmusza organizm do czerpania energii z zapasów tłuszczu, a rezultatem jest znaczny spadek wagi po kilku miesiącach. Tempo chudnięcia jest oczywiście zależne od konkretnego przypadku – szacuje się, że przy diecie 1200 kcal powinno tracić się tygodniowo około 0,5 kg – 1 kg masy ciała. Jeśli proces następuje szybciej, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ może to być niebezpieczne dla zdrowia.

Dieta ubogokaloryczna – jeść mało a często, czy dużo, ale rzadko?

Odpowiednie proporcje witamin i minerałów są szczególnie ważne w przypadku stosowania diety ubogoenergetycznej. Zaburzenie proporcji w przyjmowaniu węglowodanów, białek i tłuszczy może nie tylko negatywnie wpłynąć na ciało, ale także kondycję psychiczną. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji po zakończeniu diety niskokalorycznej i zapobiec tzw. efektowi jojo, warto prowadzić dietę pod opieką lekarza czy dietetyka. Może on pomóc w ułożeniu optymalnego planu żywienia z uwzględnieniem najbardziej preferowanych produktów. Należy pamiętać, że dieta najlepsze efekty przynosi w połączeniu z aktywnością fizyczną. Ćwiczenia, jedzenie w myśl zasady “mało, a często” i opieka specjalisty to bezpieczny sposób na zredukowanie tkanki tłuszczowej.

Co jeść będąc na diecie ubogoenergetycznej?

Kto powinien skorzystać z takiej kuracji? Przede wszystkim osoby z bardzo wysokim wskaźnikiem BMI, wskazującym na znaczną otyłość. Dieta niskokaloryczna jest też rekomendowana osobom będącym w trakcie terapii przeciwnowotworowej, gdy ze względu na prowadzone leczenie przybierają na wadze. Celem diety jest ograniczenie przyrostu masy ciała, ale jednocześnie dostarczenie organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej jest również rodzajem diety niskoenergetycznej , zaliczamy ją do diet bardzo niskokalorycznych , gdzie podaż kalorii jest ograniczona do 800 kcal dziennie. Ze względu na to iż jest to rodzaj postu dieta warzywno-owocowa powinna stosowana tylko przez określony czas, a po zakończeniu niezbędny jest okres stabilizacji.

Według jej autorki tzw. post warzywno-owocowy to sposób na skuteczną i nieinwazyjną utratę nadmiarowych kilogramów.

Dieta ubogokaloryczna i dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej powinna być prowadzona pod nadzorem lekarza lub dietetyka, który będzie kontrolował jej efekty. Opieka specjalisty zapewni nie tylko oczekiwane efekty, ale także dobre samopoczucie. Warto pamiętać także o regularnej aktywności fizycznej i pozytywnemu nastawieniu, a także szczególnie mieć na uwadze swoje zdrowie, a nie tylko chęć utraty wagi.

x W Sofrze dbamy o Twoje bezpieczeństwo.

Sprawdź nasze procedury związane z COVID-19

Czytaj więcej

W Instytucie Zdrowia Sofra jest bezpieczniej niż w domu!

W specjalnej zakładce poświęconej COVID-19 znajdują się informacje o specjalnych procedurach, które przygotowaliśmy, aby zapewnić Państwu szczególne bezpieczeństwo i komfort.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ