Lampy UV są już obecne w wielu miejscach, gdzie kwestia higieny jest szczególnie ważna - w medycynie, kosmetyce, ale również w transporcie czy szeroko rozumianym hotelarstwie. Promieniami UV można sterylizować przedmioty codziennego użytku. Szczególnie skuteczne w tym wypadku jest - również w kontekście panującej pandemii - promieniowanie UVC.

Skąd pochodzi promieniowanie UVC?

Promieniowanie ultrafioletowe to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 10 nm do 400 nm, które do Ziemi dociera ze Słońca. Promienie UV najczęściej dzieli się na 3 podtypy: A, B i C, które różnią się od siebie długością fal oraz wpływem na organizmy żywe, w tym na skórę człowieka. 97% ultrafioletu docierającego na powierzchnię planety to promieniowanie UVA, natomiast typ B i C są zatrzymywane przez grubą warstwę atmosfery. Promieniowanie ultrafioletowe nie jest widoczne gołym okiem, ale jego obecność już tak - to dzięki promieniom UVA nasza skóra się opala. Jednocześnie jednak nadmiar promieniowania wpływa na nią niekorzystnie, np. może przyspieszać proces starzenia. Promieniowanie UVB i UVC są bardziej szkodliwe, choć to pierwsze odpowiada również za syntezę witaminy D3. Szczególnie groźne są natomiast promienie UVC, które mogą zwiększyć ryzyko występowania chorób nowotworowych oraz poparzeń skóry.

Gdzie można stosować lampy UV?

Promieniowanie UV C naturalnie nie dociera na powierzchnię naszej planety (w przeciwieństwie do promieniowania UVA - i UVB), a co za tym idzie, nie wpływa na naszą skórę. Oznacza to, że promieniowania tego typu nie stosuje się na ludzkiej skórze, a jedynie w przypadku powierzchni, pomieszczeń oraz narzędzi. Zastosowanie urządzeń emitujących UVC gwarantuje usunięcie bakterii, wirusów, grzybów i innych drobnoustrojów, które mogę bytować na wierzchu przedmiotów codziennego użytku. W dobie zagrożenia, jakie płynie ze strony wirusa COVID-19, pewność, że pomieszczenia i narzędzia (np. sztućce) są bezpieczne, jest kluczowa. Stąd stosowanie sprawdzonych metod jest tak ważne. Sterylizacji można poddawać również takie urządzenia codziennego użytku jak laptopy czy smartfony.

Bezpieczeństwo stosowania promieniowania UVC

W przypadku użycie promieniowania w pomieszczeniach i na elementach wyposażenia podstawową zasadą bezpieczeństwa jest całkowite wyłączenie danego pomieszczenia z użytku. Nie może w tym czasie przebywać w nim żadna osoba, gdyż promieniowanie UVC jest szkodliwe dla skóry oraz oczu. Mniejsze urządzenia, przeznaczone do dezynfekcji narzędzi i innych przedmiotów, potrzebują od kilkunastu do kilkudziesięciu minut do pełnego wysterylizowania. Działanie to daje pewność, że przedmioty są wolne od bakterii, wirusów (w tym COVID-19) , grzybów i pasożytów. Potwierdzeniem skuteczności porimien UV w eliminowaniu korona wirusa jest komunikat Głównego Inspektoratu sanitarnego z 4 marca 2020. Promieniowanie UVC zmienia budowę białek cytoplazmatycznych oraz kwasów nukleinowych, co w wyniku powstałych reakcji eliminuje drobnoustrój z powierzchni, całkowicie uniemożliwia mu także namnażanie.