Tlenoterapia normobaryczna jest metodą leczenia, opierającą się na wiedzy dotyczącej optymalnego dla człowieka ciśnienia powietrza i zawartości poszczególnych jego składników. Korzyści wynikające z tlenoterapii są znane już od wielu lat, lecz w ostatnim czasie warto do nich dodać pozytywny wpływ na powrót do zdrowia po przebyciu COVID-19. Trudności z oddychaniem są częstym powikłaniem wynikającym z zakażenia wirusem, a terapia tlenem pomaga w ich zwalczaniu.

Problemy z oddychaniem po COVID

W przypadku części osób rekonwalescencja po COVID jest bardzo długa. Niejednokrotnie chorobie towarzyszą utrzymujące się przez dłuższy czas duszności, pojawia się zapalenie płuc. Symptomy te wywołują obniżenie saturacji, czyli wysycenia hemoglobiny tlenem. Prawidłowy wynik saturacji mieści się w granicach 94-100%, a spadek poniżej normy może prowadzić do niedotlenienia organizmu człowieka. Osoby młode, bez chorób współistniejących, mogą przez dłuższy czas nie odczuwać pogłębiającego się niedotlenienia, co jest bardzo niebezpiecznego dla zdrowia i życia. Po zakończeniu infekcji w dalszym ciągu mogą pojawiać się objawy w postaci duszności, ucisku w klatce piersiowej. Problemy z oddychaniem po COVID i związane z nimi niedotlenienie wpływa na gorszą pracę narządów wewnętrznych, ogólne osłabienie i wydłuża powrót do formy.

Tlenoterapia po COVID

Tlenoterapia normobaryczna pomaga w dotlenieniu organizmu po przebytej chorobie. Sesje odbywają się w komorze normobarycznej, w której parametry atmosfery są ściśle kontrolowane. Wyższe stężenie tlenu niż w powietrzu atmosferycznym oraz zwiększone ciśnienie do wartości 1500 hPa, pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie tlenu. Oprócz tego pierwiastka bardzo ważnym gazem uczestniczącym w procesie oddychania jest dwutlenku węgla. Zwiększenie jego poziomu w powietrzu powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ułatwia wymianę gazową i pozwala na dostarczenie tlenu do wszystkich komórek organizmu. Podwyższona ilość wodoru zwalcza rodniki tlenowe oraz hamuje procesy degeneracyjne wynikające z działania wirusa. Dotlenienie organizmu usprawnia pracę wszystkich narządów, poprawia samopoczucie, pomaga w zwalczaniu stanu zapalnego. Tlenoterapia po COVID wpływa także na pracę mózgu, co jest bardzo istotne, ponieważ wiele osób po przebyciu infekcji cierpi na trudności z koncentracją, pamięcią lub inne zaburzenia poznawcze.

Dla osiągnięcia największej skuteczności tlenoterapia po COVID powinna składać się z serii wizyt w komorze normobarycznej. Pojedynczy zabieg trwa od 1 do 1,5 godziny. Pierwsze efekty w poprawie samopoczucia można odczuć już w czasie jednej sesji.

Zalety tlenoterapii - Instytut Zdrowia Sofra

Instytut Zdrowia Sofra oferuje kompleksową pomoc w powrocie do zdrowia po walce z koronawirusem. Oprócz tlenoterapii normobarycznej, która zmniejsza problemy z oddychaniem po COVID i pozwala na nasycenie organizmu tlenem, warto zadbać o zdrową dietę, pełną składników o właściwościach przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna wzmacnia osłabiony organizm, wpływa na poprawę kondycji i redukuje stres.

 

Tlenoterapia jest nie tylko korzystna dla osób mających problemy z oddychaniem po COVID, ale także szczególnie dla tych, którzy wykonują pracę siedzącą. W Instytucie Zdrowia Sofra przeprowadziliśmy badanie ankietowe, którego wyniki wykazały pozytywny wpływ na kondycję fizyczną i jakość snu osób aktywnych zawodowo, wykonujących pracę siedzącą (stanowiących 80% grupy badawczej). Poniżej przedstawiamy 3 najpopularniejsze sformułowania naszych pacjentów, dotyczące korzyści wynikających z tlenoterapii:

  • “Przestałam budzić się kilkakrotnie w nocy”. 
  • “Po zabiegu tlenoterapii wreszcie zasypiam bez problemu”. 
  • “Wejście po schodach i trucht przestał być problemem”.

 

Wszystkie osoby borykające się z podobnymi problemami zachęcamy do zapoznania się z ofertą zabiegów tlenoterapii.