Rehabilitacja urologiczna jest podstawowym elementem terapii u osób cierpiących na nietrzymanie moczu, uszkodzenie lub obniżenie napięcia mięśni dna miednicy oraz osób po niektórych zabiegach operacjach. Choć nietrzymanie moczu nie jest schorzeniem bezpośrednio zagrażającym życiu, to stanowi ono problem bardzo uciążliwy i znacząco obniża komfort życia. Odpowiednio dobrane zabiegi fizjoterapeutyczne pozwalają ograniczyć problem i na nowo cieszyć się życiem bez ciągłej obawy, że podczas codziennych czynności może przytrafić się nieprzyjemny wypadek.

Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest stanem, w którym dochodzi do bezwiednego oddawania moczu. Przyczyn tego zaburzenia może być wiele. Największe prawdopodobieństwo nietrzymania moczu występuje u osób starszych i posiadających predyspozycje genetyczne. Nietrzymanie moczu może być także związane z innymi schorzeniami, m.in.: cukrzycą, chorobami neurodegeneracyjnymi (takimi jak choroba Alzheimer, Parkinson), udarem czy uszkodzeniami rdzenia kręgowego.

W przypadku kobiet, ryzyko nietrzymania moczu zwiększa się po przebytej ciąży i porodzie naturalnym. U mężczyzn do nietrzymania moczu mogą prowadzić problemy z prostatą, np. zapalenie prostaty, jej powiększenie, choroba nowotworowa oraz zabiegi chirurgiczne, w szczególności radykalna prostatektomia.

Nietrzymanie moczu – rodzaje

Nietrzymanie moczu można podzielić na cztery rodzaje.

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu – objawia się mimowolnym wyciekiem moczu w związku ze wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej wywołanym np. podczas kaszlu lub dużego wysiłku fizycznego.
  • Naglące nietrzymanie moczu – jest to mimowolne oddawanie moczu wskutek przymusowego parcia. Jest ono związane z niestabilnością lub nadpobudliwością wypieracza pęcherza moczowego.
  • Nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza – wynika z nieprawidłowej kurczliwości wypieracza, przez co dochodzi do przepełnienia pęcherza. Często jest to związane z zaburzeniami neurologicznymi.
  • Nietrzymanie pozazwieraczowe – to bezwiedne oddawanie moczu przez przetoki. Incydenty mogą pojawić się o każdej porze dnia. Ten rodzaj nietrzymania moczu wynika z wad wrodzonych, jest konsekwencją operacji albo porodu.

Wpływ nietrzymania moczu na życie

Nietrzymanie moczu nie jest problemem wyłącznie medycznym i higienicznym. Obawy, że dojdzie do niekontrolowanego oddania moczu, prowadzą często do rezygnacji z życia zawodowego, rodzinnego i społecznego. Zaburzenia te wpływają negatywnie na zdrowie psychiczne, prowadząc do depresji, a w skrajnych przypadkach nawet do prób samobójczych.

Choć szacuje się, że nietrzymanie moczu dotyczy około 15% społeczeństwa, tak naprawdę ciężko dokładnie określić częstość jego występowania. Jest to problem uważany za wstydliwy i wiele osób go bagatelizuje, myśląc, że stanowi tylko objaw starzenia się organizmu, z którym należy się pogodzić. Warto jednak odważyć się i sięgnąć po specjalistyczną pomoc, ponieważ nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć! Jednym ze sposobów jest rehabilitacja urologiczna.

Czym jest rehabilitacja urologiczna?

Rehabilitacja urologiczna to rodzaj fizjoterapii, który wspomaga zmianę zachowań mogących wpływać na nietrzymanie moczu. W wyniku rehabilitacji dochodzi do opanowania odpowiedniego skurczu mięśni dna miednicy, uelastycznienia i poprawy ukrwienia dna miednicy oraz zwiększenia wytrzymałości mięśni fazowych i tonicznych. Rehabilitacja urologiczna prowadzi do zwiększenia świadomość ciała oraz modyfikacji nawyków ruchowych, sposób oddychania i postawy tak, aby zminimalizować ryzyko mimowolnego oddawania moczu.

Instytut Zdrowia Sofra zaprasza do skorzystania z rehabilitacji urologicznej prowadzonej w Ośrodku w Karpaczu. Każdego dnia pobytu (oprócz weekendów) prowadzone są dla uczestników 3 sesje treningowe. Aby ćwiczenia przynosiły oczekiwane rezultaty, konieczne jest wykonywanie ich w sposób prawidłowy. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi dostępnemu w naszym Instytucie jesteśmy w stanie ocenić selektywną pracę mięśni dna miednicy, co jest bardzo ważne w leczeniu nietrzymania moczu. Po zakończeniu rehabilitacji w Ośrodku pacjenci otrzymują szczegółowe plany treningowe, aby mogli kontynuować rehabilitację w domu.