Karpacz
Facebook Ig Karpacz Ig Mielno

Warzywa niskoskrobiowe – jakie efekty przynosi dieta?

Warzywa i owoce nie od dzisiaj są rekomendowanym przez środowisko lekarskie elementem diety. Badaniem ich właściwości prozdrowotnych zajęła się prekursorka diety warzywno-owocowej – dr Ewa Dąbrowska. Ten typ diety ma przede wszystkim na celu walkę
z chorobami cywilizacyjnymi. Dlaczego jest skuteczny? Ponieważ niska kaloryczność diety warzywno-owocowej oznacza redukcję tłuszczu, w tym także tłuszczu trzewnego, który produkuje hormony mogące przyczynić się do powstania zespołu metabolicznego. Dzięki temu mamy szansę uniknięcia chorób takich jak: cukrzyca typu II, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca czy zaburzenia lipidowe. 

Jakie warzywa niskoskrobiowe zaleca się w diecie warzywno-owocowej? 

Pierwszym etapem diety warzywno-owocowej jest odpowiednie przygotowanie do niej organizmu. Wiąże się to z wyeliminowaniem z jadłospisu słodyczy, kawy czy też mięsa. Później następuje przejście do postu warzywno-owocowego (trwającego od kilku dni do kilku tygodni), którego podstawę stanowią warzywa niskoskrobiowe. Do grupy warzyw niskoskrobiowych należą warzywa: 

  • korzeniowe (marchew, burak, seler, rzodkiew);
  • kapustne (kapusta, kalafior, brokuł, jarmuż, brukselka, kiełki);
  • cebulowe (cebula, por, czosnek);
  • dyniowate (dynia, kabaczek, cukinia, ogórki);
  • psiankowate (papryka, pomidor);
  • liściaste (natka pietruszki, różne rodzaje sałat, zioła). 

Taką dietę można uzupełnić również o niskocukrowe owoce, czyli na przykład: jabłka, cytryny, grejpfruty i owoce jagodowe. Istnieją cztery wersje tej diety: postać klasyczna, gotowana, surowa i soki. Jak mogą wyglądać dania zgodne z wytycznymi diety warzywno-owocowej opartej o warzywa niskoskrobiowe? To przykładowo w wersji klasycznej: barszcz czerwony na zakwasie, surówka z kapusty białej, rzodkiewki, ogórka kiszonego, kiwi i szczypiorku lub łódki z cukinii nadziewane pomidorami i kalarepką z sosem ziołowym.  

Jakie efekty przynosi dieta oparta na warzywach niskoskrobiowych?

Dieta warzywno-owocowa oparta o spożycie warzyw niskoskrobiowych jest terapią dla organizmu. Oczyszcza go z toksyn oraz uzupełnia niedobory mikroskładników pokarmowych. Przede wszystkim za jej sprawą ma zostać przywrócona nam harmonia ciała i ducha. Niski indeks glikemiczny i mała wartość kaloryczna pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów, gdyż likwiduje zapasy tłuszczu, jak i oczyszcza naszą skórę. Oprócz stosowania tej diety warto wzbogacić kurację o aktywność fizyczną, która usprawni procesy oczyszczania, czy też skorzystać z sauny, masaży lub zabiegów fizykoterapeutycznych.

W Instytucie Zdrowia Sofra istnieje możliwość integracji tych wszystkich elementów kuracji pod okiem specjalistów. Dostępne w ofercie są indywidualne konsultacje z dr Ewą Dąbrowską – autorką diety warzywno-owocowej oraz turnusy z jej dietami. Ośrodki Instytutu (w Mielnie i w Karpaczu) zapraszają również na zabiegi zdrowotne. W zależności od preferencji, zdrowotnemu wypoczynkowi może towarzyszyć górska lub nadmorska sceneria idealna do spacerów. Zapraszamy!

x W Sofrze dbamy o Twoje bezpieczeństwo.

Sprawdź nasze procedury związane z COVID-19

Czytaj więcej

W Instytucie Zdrowia Sofra jest bezpieczniej niż w domu!

W specjalnej zakładce poświęconej COVID-19 znajdują się informacje o specjalnych procedurach, które przygotowaliśmy, aby zapewnić Państwu szczególne bezpieczeństwo i komfort.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ