Arbuz wśród innych owoców wyróżnia się bardzo dużym rozmiarem. Jest słodki, a dzięki dużej zawartości wody chętnie traktujemy go jako lekką, orzeźwiającą przekąskę. Poznaj przepisy z użyciem arbuza i jego właściwości zdrowotne.

WARTOŚĆ ODŻYWCZA ARBUZA

Arbuz jest produktem, który w ponad 90% składa się z wody. Wśród makroskładników, w arbuzie dominują węglowodany (8,4%), a dokładnie cukry proste. Tłuszcze stanowią zaledwie 0,1% zawartości arbuza, a białko 0,6%. Arbuz zawiera także niewielką ilość błonnika pokarmowego (0,3%).
Duża objętość i mała ilość makroskładników sprawia, że arbuz jest produktem niskokalorycznym. 100 g arbuza dostarcza około 35 kcal. Oznacza to, że arbuz jest jednym z najmniej kalorycznych owoców.

ARBUZ – WITAMINY I SKŁADNIKI MINERALNE

Duża ilość wody w arbuzie nie wyklucza obecność cennych składników odżywczych. Arbuz posiada witaminy, głównie A, C, z grupy B (m.in. B1, B2, B6). Zawiera liczne składniki mineralne, takie jak potas, magnez, wapń, żelazo i miedź. Cenione są one również za obecność antyoksydantów, wśród których można wymienić karotenoidy i likopen.

ARBUZ – WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE

Arbuz jest owocem cennym dla naszego zdrowia. Oto niektóre z właściwości arbuza:

  • ma działanie antyoksydacyjne, spowalnia procesy starzenia organizmu,
  • działa antynowotworowo,
  • wspomaga pracę układu krążenia,
  • ułatwia trawienie,
  • pomaga w utrzymaniu poziomu cholesterolu na odpowiednim poziomie,
  • reguluje ciśnienie krwi,
  • ma działanie moczopędne,
  • ułatwia zasypianie,
  • nawadnia organizm.

JAK WYBRAĆ ARBUZA?

Kupując arbuza, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Najlepiej wybierać owoce symetryczne, bez uszkodzeń i o średniej wielkości, która świadczy o odpowiedniej dojrzałości produktu. Duży ciężar wskazują na wysoką zawartość wody, a tym samym na jego soczystość. Skórka powinna być jędrna, bez przebarwień, a miąższ dojrzałego owocu jest intensywnie czerwony.

CZY ARBUZ JEST DOBRY DLA KAŻDEGO?

Nie ma większych przeciwwskazań do spożywania arbuza. Obecność węglowodanów i niewielka ilość pozostałych składników sprawia, że arbuz latami był określany jako produkt, którego powinny unikać osoby z cukrzycą. Indeks glikemiczny (IG) arbuza długo był ustalony na poziomie 76, lecz według zaktualizowanych danych, wynosi on 50. Zatem aktualnie arbuz jest określany jako produkt o niskim IG, więc w umiarkowanych ilościach może być też spożywany przez osoby z zaburzeniami glikemii.

Ilość cukru zjedzonego w zwyczajowej porcji arbuza jest niewielka, dzięki czemu jego spożycie wywiera niewielki wpływ na poziom glukozy we krwi.
Arbuza można jeść w ciąży i w okresie karmienia piersią. Powinny na niego natomiast uważać osoby mające skłonność do nietolerancji pokarmowych i powstawania wzdęć. Owoce ten zawiera łatwo fermentujące cukry, przez co może być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości.

CO MOŻNA ZROBIĆ Z ARBUZA?

Wiele osób je arbuza głównie pokrojonego na plasterki. Owszem, jest on pyszny jako samodzielna przekąska, ale warto go również wykorzystać do przygotowania różnych potraw.

Zastanawiasz się jaki deser z arbuza przygotować? Bardzo łatwy w wykonaniu jest sorbet z arbuza i banana. Owoce należy rozdrobnić, zamrozić, a następnie zmiksować blenderem.

W upalny dzień świetnie sprawdzi się lemoniada z arbuza. Do jej przygotowania wystarczy arbuz, cytryna, zima woda, kostki lodu i ewentualnie słodzik.

WYTRAWNE DANIA Z ARBUZEM

Arbuz to produkt, który dobrze pasuje także do wytrawnych potraw. Szczególnie warto wypróbować różne sałatki z arbuzem. Do lekkiej wersji sałatki można użyć arbuza, sałatę, czerwoną cebulę, oliwki oraz ser feta. Jeżeli chcemy przygotować większy posiłek, to dobrym rozwiązaniem jest połączenie rukoli z grillowanym kurczakiem, arbuzem, kolorowymi paprykami i awokado.

OWOCE A ZDROWA DIETA

Owoce to produkty, które powinny znajdować się w każdym jadłospisie. Niewskazane jest jednak, aby dominowały wśród innych produktów. Bazą zdrowej diety powinny być warzywa a owoce najlepiej stosować w mniejszych ilościach. Z Instytutem Zdrowia Sofra nauczysz się jak odpowiednio komponować swoje posiłki. Możesz skorzystać z kilku gotowych diet oraz wykładów dietetycznych, które pozwolą wzbogacić Twoją wiedzę, co ułatwi wprowadzanie zmian w żywieniu.