Cebula jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w kuchni warzyw. Chętnie sięgamy po nią także do walki z różnymi infekcjami. Co ciekawe starożytni Egipcjanie stosowali ją nawet do mumifikacji. Dowiedz się jakie lecznicze właściwości posiada cebula, w jakiej formie daje nam najwięcej korzyści oraz kto powinien jej unikać.

Wartość odżywcza cebuli

Cebula (łac. Allium cepa) należy do rodziny liliowatych. Jest spożywana zarówno na surowo, jak i po obróbce cieplnej. Cechuje się niewielką kalorycznością, a jej główny składnik to węglowodany. 100 g świeżej cebuli dostarcza:

  • 34 kcal,
  • 5,2 g węglowodanów przyswajalnych,
  • 1,7 g błonnika pokarmowego,
  • 1,4 g białka,
  • 0,4 g tłuszczu.

Cebula jest bogata w liczne składniki sprzyjające naszemu zdrowiu. Zawiera m.in. witaminę C, B1, B2, B6, kwas foliowy i składniki mineralne (potas, magnez, żelazo, wapń, chrom). Obecna w cebuli allicyna jest związkiem o silnym działaniu bakteriobójczym, a kwercetyna obniża ciśnienie krwi, ma właściwości przeciwzapalne i antynowotworowe.

Czy cebula jest zdrowa? Lecznicze właściwości cebuli

Bez wątpienia cebula wykazuje liczne korzystne działania na organizm człowieka. Wśród leczniczych właściwości cebuli należy wskazać m.in.:

  • właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i wykrztuśne, które sprawiają, że cebula jest jednym z najlepszych roślinnych składników wspomagających walkę z przeziębieniem,
  • działanie antyoksydacyjne, spowalniające procesy starzenia i ograniczające rozwój chorób wynikających ze szkodliwej działalności wolnych rodników tlenowych (np. chorób układu sercowo-naczyniowego i nerwowego),
  • właściwości probiotyczne (obecne w cebuli fruktany wpływają pozytywnie na naturalną mikroflorę jelit),
  • działanie przeciwzakrzepowe, moczopędne oraz regulujące poziom cholesterolu we krwi (zwiększa ilość korzystnych lipoprotein frakcji HDL), dlatego cebula jest ważnym elementem diety wspomagającej profilaktykę i leczenie miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, zawału serca i udaru mózgu.

Cebula na przeziębienie – jak stosować?

Na przeziębienie najlepsza jest cebula spożywane na świeżo. Zawiera ona wtedy najwięcej aktywnych składników. Bardzo popularnym sposobem na przeziębienie, szczególnie polecanym przez mamy i babcie jest syrop z cebuli. Klasycznie powstaje on z drobno pokrojonej cebuli zasypanej w słoiku cukrem, można do niego dodać sok z cytryny dla zrównoważenia słodkiego smaku. Ze względów zdrowotnych warto zamienić cukier na miód, który również wspomaga walkę z przeziębieniem. Syrop ten nie jest wskazany dla osób z cukrzycą.

Jeżeli lubimy smak cebuli, to o wiele prostszym i zdrowszym wyborem będzie przygotowanie kanapki z dodatkiem świeżo pokrojonej cebuli lub świeża surówka z jej dodatkiem.

Cebula na szumy w uszach

Mniej znanym leczniczym zastosowaniem cebuli jest użycie jej w zwalczaniu bólu i szumu w uszach. Infekcje ucha są zwykle bardzo dokuczliwe, więc warto sięgać także po naturalne sposoby leczenia. W tym celu należy zetrzeć cebulę, wycisnąć z niej sok, lekko go ocieplić i zakropić ucho 3 kroplami kilka razy dziennie.

Cebula – przeciwwskazania

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do używania cebuli jest alergia. Ponadto spożycie cebuli powinny ograniczyć osoby z zaburzeniami przewodu pokarmowego, m.in. chorobą refluksową, zespołem jelita drażliwego, nietolerancjami pokarmowymi, zwłaszcza gdy towarzyszą im wzdęcia i biegunka. Jeżeli dolegliwości te nie są bardzo nasilone, można okazjonalnie zjeść cebule po ugotowaniu, ale w dalszym ciągu lepiej unikać ciężko strawnej smażonej cebula.

Cebula w diecie

Cebula jest bardzo często wykorzystywana w tradycyjnej polskiej kuchni, głównie w postaci przyprawy lub dodatku do gotowych dań. Może jednak stanowić bazę potrawy. Przykładem jest zupa cebulowa, faszerowana cebula, zapiekanka cebulowa, drożdżówki z cebulą i konfitura z cebuli.

W ofercie Instytutu Zdrowia Sofra poza dietami leczniczymi znajdziesz dietę klasyczną, która jest skierowana do osób nieposiadających chorób dietozależnych. Po dietę klasyczną warto sięgnąć, jeżeli podczas turnusu chcesz skupić się na rehabilitacji, zabiegach kosmetycznych czy diagnostyce medycznej. Tak jak pozostałe diety, jest ona zdrowo zbilansowana, aby dostarczać wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach.