Facebook Ig Karpacz Ig Mielno

Dieta oczyszczająca – co jeść, a czego unikać?

Brak energii, chroniczne zmęczenie, problemy z koncentracją, niska odporność – zwykle przyczyn tych dolegliwości szukamy myśląc o zaawansowanych chorobach, a przyczyna jest prostsza. Wspomniane objawy mogą być spowodowane stresem i nieodpowiednią dietą. Pomóc może nam dieta oczyszczająca organizm z toksyn, oparta o jadłospis owocowo – warzywny.

Dieta oczyszczająca – czym jest?

Dieta oczyszczająca ma za zadanie usunąć z naszego organizmu toksyczne substancje, które w nim zalegają. Ma je każdy z nas, jednak nieprawidłowe nawyki żywieniowe, brak ruchu czy stres powodują, że jest ich coraz więcej i negatywnie wpływają na nasze samopoczucie.

 

Jak się ich pozbyć? Przede wszystkim wykluczając czasowo wszelkie produkty przetworzone i ciężkostrawne. Cukier, dania o wysokiej zawartości tłuszczy, napoje gazowane, alkohol czy palenie papierosów może powodować wzrost liczby toksyn w organizmie. Podstawą powinny być bogate w błonnik i wartości odżywcze warzywa i owoce. Warto wprowadzić do diety także orzechy, nasiona i produkty ziarniste, aby zapewnić organizmowi dostarczenie odpowiedniej ilości błonnika. Cenne minerały zawierają także warzywa krzyżowe, jagody, pory, kapusta kiszona czy ziołowa herbata, dodatkowo mają one właściwości detoksykujące. Z nabiału warto także zaopatrzyć się w kefir czy jogurt naturalny. Dieta to nie tylko “jedzenie”, ale także picie – poza wodą, którą zawsze powinniśmy spożywać, dobrym rozwiązaniem jest picie przez określony czas soków warzywnych.

Soki warzywne – przepis na oczyszczenie organizmu

Kuracja sokowa to odmiana diety dr Ewy Dąbrowskiej, która ma za zadanie wyeliminować zalegające w naszym organizmie toksyny. Jak ona działa? Pacjenci otrzymują 9 zróżnicowanych rodzajów soków, z których większość to soki warzywne. Soki owocowe stanowią jedynie dodatek, ponieważ głównym założeniem kuracji jest kontrola spożywanych węglowodanów prostych. Istotnym składnikiem tego typu diety oczyszczającej są  też wspomniane wcześniej herbaty ziołowe oraz woda mineralna.

 

Czego można oczekiwać od kuracji sokowej? Soki nieprzetworzone to potężna dawka witamin i minerałów, które oczyszczą organizm z toksyn i uruchomią procesy uzdrawiające. Choć ten rodzaj kuracji stosuje się raczej przez krótki czas, nawet w trakcie powrotu do diety zawierającej tradycyjne dania warto nie rezygnować z picia soków warzywnych i na stałe włączyć je do swojego menu.

 

Dieta niskokaloryczna jako dieta następna po diecie oczyszczającej dr Ewy Dąbrowskiej

Po dietach oczyszczających pamiętajmy, aby dalej unikać pokarmów, które mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Wspomagająco działa też dieta niskokaloryczna, serwowana w Instytucie Zdrowia Sofra w Karpaczu i w Mielnie. Głównymi składnikami, na których opiera się jadłospis są warzywa i owoce, do których dodawane są także inne zdrowe produkty, aby organizm otrzymał w ciągu dnia odpowiednią ilość wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych.

Poniżej prezentujemy przykładowy jadłospis diety niskokalorycznej:

 

ŚNIADANIE

 • Płatki jaglane na mleku z truskawkami i bananem
 • Pieczeń z indyka
 • Pasta z twarogu i ogórka ze świeżą kolendrą
 • Pieczywo razowe

 

II ŚNIADANIE

 • Sałatka z roszponki

 

OBIAD

 • Krem z cukinii
 • Kotlety z kalafiora z kaszą bulgur
 • Warzywa grillowane

 

PODWIECZOREK

 • Gruszka pieczona z żurawiną

 

KOLACJA

 • Dorsz pieczony z warzywami
 • Carpaccio z pomidora z ziarnami słonecznika na roszponce
 • Sok owocowy

 

Dieta niskokaloryczna nie jest typową dietą na oczyszczenie organizmu, ale przy regularnym respektowaniu jej założeń możemy osiągnąć identyczny efekt. Eliminacja niezdrowych produktów powodujących ociężałość i zmęczenie na rzecz dań wysokiej jakości dań pomoże nam uwolnić organizm od toksyn i poprawić samopoczucie.