Dzika róża to nie tylko piękny krzew, lecz także roślina lecznicza i produkt spożywczy. Daje człowiekowi wiele korzyści zdrowotnych o czy wiedzieli nasi przodkowie już nawet wieki temu. Ale jakie dokładnie właściwości posiada dzika róża? Czy są jakieś przeciwwskazania do spożywania dzikiej róży? W jakiej formie można ją stosować?

Dzika róża – charakterystyka

Dzika róża (Rosa canina L.) to krzew występujący w Europie, Afryce i Azji. Charakteryzuje się różowymi lub białymi kwiatami oraz czerwonymi, kulistymi owocami. To one są najchętniej wykorzystywane, szczególnie w przemyśle spożywczym, jako składnik marmolad, syropów, herbat, zup. Dodawane są one też do ciast, lodów i deserów. Ponadto dzika róża jest stosowana w kosmetyce oraz przemyśle farmaceutycznym.

Dzika róża – wartość odżywcza

Dzika róża odznacza się wysoką zawartością składników bioaktywnych, zwłaszcza tych o właściwościach antyoksydacyjnych. Jest jednym z najlepszych źródeł witaminy C. Obfituje też w inne witaminy: A, E, K i witaminy z grupy B. Jest bogatym źródłem związków polifenolowych oraz karotenoidów, m.in. β-karotenu, zeaksantyny, luteiny, likopenu.

Dodatkowo na prozdrowotne właściwości dzikiej róży wpływa obecność pektyn, kwasów organicznych, folianów i składników mineralnych, taki jak potas, magnez, wapń i żelazo.

Nie można również zapomnieć o obecnych w owocach dzikiej róży jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasach tłuszczowych.

Dzika róża a zdrowie

Prozdrowotne właściwości dzikiej róży były wielokrotnie badane przez naukowców. Wśród korzyści wynikających ze stosowania tej rośliny należy wymienić:

  • działanie przeciwnowotworowe (poprzez redukcję stresu oksydacyjnego),
  • właściwości przeciwzapalne,
  • obniżenie ryzyka rozwoju osteoporozy,
  • działanie moczopędne i ochrona przed infekcjami układu moczowego,
  • ograniczenie bólu wynikającego z reumatologicznego zapalenia stawów oraz choroby zwyrodnieniowej stawów,
  • zapobieganie uszkodzeniom błony śluzowej żołądka i wrzodom,
  • obniżenie poziomu trójglicerydów we krwi,
  • działanie hepatoochronne (ogranicza uszkodzenie wątroby).

Dzika róża w diecie

Jednym z najbardziej popularnych produktów jest herbata z dzikiej róży. Można ją kupić, lub przygotować samodzielnie ze zmiażdżonych owoców dzikiej róży. Dobrym pomysłem jest także stosowanie syropu z dzikiej róży. Należy tylko pamiętać, że posiada on sporo cukru i nie jest polecany osobom z nieprawidłowym poziomem glukozy we krwi.

Jeżeli zależy nam na dostarczeniu do organizmu danego produktu w celach leczniczych, można sięgnąć po suplementy diety. Najlepiej, aby one były standaryzowane, czyli o potwierdzonej zawartości danego składnika.

Dzika róża w kosmetyce

Dzika róża jest chętnie wykorzystywana w kosmetologii. Z jej owoców produkowany jest olej różany będący bogatym źródłem antyoksydantów i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wspomaga on leczenie ran, oparzeń i stanów zapalnych skóry, spowalnia procesy starzenia. Można używać go również do pielęgnacji włosów.

Nasiona i płatki dzikiej róży są używane do produkcji skoncentrowanego olejku różanego, który dodatkowo działa przeciwbakteryjnie, odkażająco, a także uspokajająco. Jest stosowany do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej.

Dzika róża – przeciwwskazania

Nie ma wielu przeciwwskazań do stosowania dzikiej róży. Powinny jej unikać głównie osoby ze skłonnością do zakrzepów, po przebytym zawale serca i udarze mózgu. Wynika to z zawartości rugosyny E, czyli składnika, który może powodować powstawanie zakrzepów krwi.

Kolejną grupą osób, która powinny ograniczyć spożywanie dzikiej róży, są pacjenci z hemochromatozą lub innymi chorobami, przy których niewskazany jest nadmiar żelaza w organizmie. Dzika róża posiada dużo witaminy C, która zwiększa wchłanianie tego pierwiastka.

Wspomóż swoje zdrowie i piękny wygląd z Instytutem Zdrowia Sofra

W Instytucie Zdrowia Sofra zadbasz nie tylko o zdrowie i dobre samopoczucie, ale również o atrakcyjny wygląd. Odpowiednio dobrana dieta, codzienna aktywność fizyczna i zabiegi kosmetyczne wpłyną pozytywnie na Twoje ciało. Z naszych turnusów chętnie korzystają osoby, które chcą zdrowo zrzucić zbędne kilogramy, pozostając pod opieką lekarza i dietetyka.