Facebook Ig Karpacz Ig Mielno

Jakie badania wykonać przed wizytą u dietetyka?

Żyjemy w czasach, w których nadwaga i otyłość stanowi problem cywilizacyjny. Ze zbyt wysokim BMI borykają się dziś już nawet małe dzieci. Jemy niezdrowo, nieregularnie, bez odpowiednich ilości składników odżywczych, z dużą ilością kalorii, a do tego tego wszystkiego prowadząc siedzący tryb życia. O skutkach takiego stanu rzeczy można byłoby napisać wiele. Im szybciej zdamy sobie sprawę z powagi sytuacji, tym prościej będzie nam się uporać z problemem nadprogramowych kilogramów. Co więc należy zrobić? Ważnym sojusznikiem w naszej walce o zdrowy organizm będzie dietetyk. Jak może on nam pomóc i jakie badania warto wykonać przed wizytą u dietetyka?

Wizyta u dietetyka – element nadrzędny

Dieta i aktywność to klucz do sukcesu. W przypadku aktywności trzeba po prostu wstać z kanapy i zacząć ćwiczyć, wybierając takie aktywności sportowe, jakie najbardziej nam odpowiadają. Jeśli z kolei chodzi o dietę, w większości przypadków potrzebny jest dietetyk. Specjalista musi uświadomić swoich pacjentów o zaistniałym problemie, a także i wskazać drogę, jak postępować i jak zmienić swoje nawyki żywieniowe, by lepiej się czuć, lepiej wyglądać i postawić na pełnię zdrowia. To wszystko jest możliwe, jeśli na talerzu znajdą się odpowiednie, zbilansowane posiłki. Większość osób niestety nie jest zaznajomiona z tajnikami odżywiania i nie wie, w jaki sposób obliczyć ilość kalorii, skąd wiedzieć ile makroskładników przyjąć, jakie potrawy jeść, a z których lepiej zrezygnować. Wizyta u dietetyka stanowić może więc doskonały sposób na to, by rozpocząć walkę o siebie, o lepsze samopoczucie, nastawienie i pewność siebie. Zanim jednak do takiego specjalisty się udamy, warto wcześniej odpowiednio się do tego przygotować. Należy wykonać więc serię badań, na podstawie których dietetyk będzie mógł wybrać konkretny kierunek, zastosować odpowiednie leczenie i dopasować stosowną dietę do wymagań i potrzeb pacjenta.Dobrym rozwiązaniem jest również wcześniejsza wizyta u lekarza,  który może zlecić dodatkowe badania, zwłaszcza jeśli cierpimy na jakieś jednostki chorobowe.

Konsultacja dietetyczna – jak wygląda wizyta?

Każda konsultacja dietetyczna powinna zacząć się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego oraz omówienia aktualnego stylu życia. Dietetyk przeprowadza analizę składu ciała i pomiarów antropometrycznych. Na taką wizytę należy zgromadzić serię niezbędnych badań, które okażą się być niezwykle przydatne w ustaleniu stosownej diety. O czym więc powinno się pamiętać? Jakie wyniki badań należy ze sobą na pierwszą wizytę zabrać? Przede wszystkim jest to:

  • morfologia krwi z rozmazem,
  • elektrolity
  • poziom glukozy na czczo,
  • TSH, fT3, fT4
  • profil wątrobowy,
  • lipidogram,
  • badanie ogólne moczu.

Z takim przygotowaniem z pewnością każda konsultacja dietetyczna będzie miała owocny przebieg i zakończy się ustaleniem odpowiednich zasad współpracy na płaszczyźnie dietetyk pacjent. Zainteresowany dowie się od specjalisty, co musi zmienić i nad czym powinien popracować, oraz otrzymać zalecenia dietetyczne lub indywidualnie rozpisany plan żywieniowy. Dietetyk ma być naszym pomocnikiem w walce o lepsze zdrowie, wygląd, samopoczucie i nastawienie do życia, a także pewność siebie i pełną akceptację swojej osoby.