Mimo że kalarepa nie należy do najpopularniejszych warzyw kapustnych, jej wartość odżywcza wcale nie jest mniejsza od innych przedstawicieli tej grupy produktów. Zdrowotne właściwości kalarepy to jedne z powodów, dla których warto po nią częściej sięgać. Dowiedz się, jak jeść kalarepę i jakie korzyści można z niej czerpać.

KALAREPA – KALORIE, WARTOŚĆ ODŻYWCZA

Kalarepa jest warzywem o niskiej wartości energetycznej – 100 g kalarepy dostarcza 33 kcal. Warzywo to składa się głównie z wody. Podstawowym makroskładnikiem obecnym w kalarepie są węglowodany (ich zawartość wynosi 6,5%), z czego około 1/3 stanowi błonnik pokarmowy. Kalarepa jest źródłem niewielkiej ilości białka (około 2%), oraz znikomej ilości tłuszczu (mniej niż 0,5%).

Kalarepa to dobre źródło witaminy C, witamin z grupy B i beta-karotenu. Warzywo to zawiera ważne pierwiastki, m.in.: potas, wapń, magnez i żelazo. Ponadto kalarepa obfituje w związki bioaktywne takie jak np. izotiocyjaniany i sulforafan.

WŁAŚCIWOŚCI KALAREPY

Kalarepę powinniśmy cenić za jej właściwości zdrowotne podobnie jak brokuły czy jarmuż. Witaminy zawarte w kalarepie wspomagają oporność organizmu, pracę układu nerwowego i przemianę materii. Z kolej zawarte w kalarepie składniki bioaktywne wykazują wielokierunkowe działania prozdrowotne, z których najwięcej uwagi przykuwają właściwości antynowotworowe. Dzięki zawartej luteinie, kalarepa wspomaga także prawidłowy proces widzenia.

KALAREPA A DIETA ODCHUDZAJĄCA

Dzięki temu, że kalarepa jest warzywem o niskiej kaloryczności, śmiało mogą po nią sięgać osoby na diecie odchudzającej. Duża zawartość wody i spora ilość błonnika pokarmowego wpływa pozytywnie na uczucie sytości. Indeks glikemiczny kalarepy jest średni, więc może być spożywana nawet przez osoby z zaburzeniami poziomu glukozy we krwi, choć oczywiście warto zachować umiar i zdrowy rozsądek.

KALAREPA – PRZEPISY

Nie wiesz co zrobić z kalarepy? Jest naprawdę wiele możliwości, ponieważ kalarepę można jeść zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej (gotowaną, pieczoną, grillowaną czy zasmażaną). Jadalne są także liście kalarepy, które często bywają pomijane.

Bulwa kalarepy najchętniej wykorzystuje się do przygotowania różnego rodzaju zup, sałatek i surówek. Zupę z kalarepy można podać w wersji tradycyjnej lub w formie kremu. Do obiadu świetnie pasuje również duszona kalarepa. Innym sposobem na zdrowy dodatek do posiłku jest kiszona kalarepa, która, w wyniku fermentacji zyskuje jeszcze więcej składników odżywczych. Bardziej wykwintnym sposobem podania tego warzywa będzie kalarepa faszerowana szpinakiem i ulubionym serem. A jeżeli poszukujesz zdrowych zamienników dań typu fast food, to koniecznie wypróbuj frytki z kalarepy pieczone w piekarniku.

Z liści kalarepy można przygotować sałatkę, zupę lub pesto. Ciekawym pomysłem jest także zawijanie w liście kalarepy farszu, tworząc w ten sposób małe gołąbki.

KALAREPA – PRZECIWWSKAZANIA

Tak jak inne warzywa krzyżowe, kalarepa posiada goitrogeny, czyli substancje zaburzające pracę tarczycy i wykazujące działanie wolotwórcze. U osób zdrowych produkty te (spożywane w zwyczajowych ilościach) nie powodują negatywnych konsekwencji zdrowotny. Natomiast spożywanie warzyw kapustnych (w tym kalarepy) powinno zostać ograniczone przez osoby z istniejącymi chorobami tarczycy.

MOC DIETY WARZYWNEJ

Warzywa stanowią podstawę zdrowej diety. Nie tylko dostarczają cenne składniki odżywcze, ale również działają oczyszczająco na organizm człowieka. Żeby uzyskać jak najwięcej korzyści ze spożywania warzyw, warto jadać je głównie na surowo. Oferowana przez Instytut zdrowia Sofra dieta dr. Dąbrowskiej w postaci surowej jest kierowana w szczególności do osób zmagających się otyłością, miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą typu 2, zespołem metabolicznym i zaburzeniami pracy nerek. Dieta surowa jest też pomocna w walce ze skutkami zakwaszenia organizmu, które objawia się m.in. osłabieniem, bólem głowy, czy występowaniem stanów zapalnych.