Morele to owoce, po które chętnie sięgamy przez cały rok. Dzięki swojej pięknej barwie kojarzą nam się ze słońcem i wakacjami. W lecie wybieramy głównie świeże sztuki, a w pozostałych miesiącach suszone morele. Są smaczne zarówno jako przekąska, jak i dodatek do potraw. Jakie właściwości mają morele? Ile suszonych moreli można jeść dziennie? Odpowiedzi na te i inne pytania na temat moreli znajdziesz w artykule.

MORELE ŚWIEŻE – WARTOŚCI ODŻYWCZE

Morela to produkt o niskiej kaloryczności. 100 g moreli dostarcza 50 kcal, a 1 średnia morela ok. 25 kcal. Jest to naprawdę niewiele w stosunku do dziennego zapotrzebowania energetycznego dorosłego człowieka. Oznacza to, że świeże morele mogą być również spożywane przez osoby będące na diecie odchudzającej.

Głównym składnikiem odżywczym moreli są węglowodany. Ich zawartość wynosi około 12%. Są one także źródłem błonnika pokarmowego (ponad 2% zawartości), niewielkiej ilości białka (1,5%) i tłuszczu (ok. 0,5%).

Świeże morele dostarczają do naszego organizmu różnorodne witaminy (A, C, E, K, witamin z grupy B) i cenne związki bioaktywne. Stanowią źródło składników mineralnych, m.in.: potasu, fosforu, wapnia, magnezu i żelaza.

SUSZONE MORELE – WARTOŚCI ODŻYWCZE

Suszone morele to produkt bardziej skoncentrowany odżywczo. W wyniku suszenia kaloryczność moreli wzrasta 6-krotnie (do 304 kcal na 100 g).

100 g suszonych moreli dostarcza:

  • aż 62 g węglowodanów przyswajalnych,
  • około 5,5 g białka,
  • 1,2 g tłuszczu,
  • 10,2 g błonnika pokarmowego.

Suszone morele odznaczają się również zwiększoną zawartością składników mineralnych w porównaniu do tych świeżych. Należy też wspomnieć o imponującej zawartości potasu (1666 mg na 100 g produktu). Podobnie sytuacja wygląda w przypadku witaminy A i β-karotenu. Suszone morele stanowią jedno z lepszych roślinnych źródeł tych składników.

Zatem ile suszonych moreli dziennie można jeść? Optymalną ilością będą 2-3 średnie sztuki. Pozwoli to na wzbogacenie diety o cenne składniki odżywcze i jednocześnie nie będzie źródłem bardzo dużej ilości energii.

MORELE – WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE

Morele posiadają bardzo duże ilości związków o działaniu antyoksydacyjnym, które zwalczają wolne rodniki tlenowe, chroniąc nasz organizm przed ich szkodliwym działaniem. Wśród tych związków warto wspomnieć o β-karotenie. Reguluje on poziom cholesterolu we krwi, wspomaga prawidłowe działanie mózgu i jest ważnym składnikiem w zapobieganie chorób neurodegeneracyjnych.

Duża dawka potasu wpływa pozytywnie na funkcjonowanie mięśni i układ krążenia. Zmniejsza ryzyko chorób w obrębie tego układu, obniża ciśnienie krwi.

Spożywanie moreli poprawia stan i koloryt skóry, rozjaśnia przebarwienia, wspomaga gojenie ran, zmian trądzikowych i działa przeciwstarzeniowo.

W morelach znajdziemy liczne fenole (np. resweratrol, katechinę), które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe.

Istotna dla człowieka jest też sporej zawartości błonnika pokarmowego w suszonych morelach, który wykazuje wielokierunkowe pozytywne działanie na zdrowie.

JAKIE SUSZONE MORELE WYBRAĆ?

W sklepach najczęściej dostępne są suszone morele o intensywnej barwie. Warto pamiętać, że naturalnie wysuszony owoc nie wygląda tak pięknie. Morele zawdzięczają ten kolor dodatkom o właściwościach konserwujących. Mowa o dwutlenku siarki, który jest silnym alergenem. Z tego względu lepiej unikać produktów konserwowanych dwutlenkiem siarki, zwłaszcza w przypadku małych dzieci i osób skłonnych do alergii. Lepszym wyborem będą morele suszone bez jego dodatku, które rozpoznamy po ciemnej barwie.

MORELE W DIECIE

Nie masz pomysłu na danie z morelami? Możesz przygotować np. ciasto z morelami, racuchy czy owsiankę. Świetnym pomysłem jest koktajl ze świeżych moreli i malin lub z suszonych moreli, pomarańczy i szpinaku. Morele suszone wykorzystuje się także do nadziewania mięs.

Warto wzbogacać swoją dietę w produkty tak cenne żywieniowo, jak morele. W Instytucie Zdrowia Sofra dostępne są jadłospisy bazujące na składnikach o wysokiej wartości odżywczej. Stosowanie takiej diety jest szczególnie korzystne dla osób z zespołem metabolicznym, zaburzeniami poziomu cholesterolu oraz glukozy we krwi, miażdżycą i nadciśnieniem tętniczym.