Facebook Ig Karpacz Ig Mielno

Rodzaje diety warzywnej

Dieta warzywna to jeden z najzdrowszych sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów i skuteczną detoksykację organizmu. Jednak nie oznacza to, że wystarczy po prostu jeść warzywa, aby cieszyć się wymarzoną sylwetką – równie ważny jest wybór odpowiednich produktów, bo warzywo warzywie nierówne.

Czym jest dieta warzywna?

Jak sama nazwa wskazuje, dieta tego typu opiera się na warzywach, ale w jej skład mogą wchodzić również owoce. Ponieważ świat warzyw jest pełny różnorodnych produktów, co nie oznacza, że w skład diety powinno wchodzić absolutnie każde z nich. Biorąc pod uwagę względy zdrowotne, podczas komponowania diety należy wziąć pod uwagę m.in. indeks glikemiczny poszczególnych składników oraz ich kaloryczność i zawartość składników odżywczych.

Wykluczenia

Diety warzywne wykluczają przede wszystkim pokarmy odzwierzęce, czyli mięso, jaja, nabiał, czy ryby. Najczęściej też zalecają całkowitą rezygnację z produktów skrobiowych – kasz, ryżu, pieczywa pełnoziarnistego. W przypadku napojów czasami dopuszcza się herbatę zieloną, ale zdecydowanie odrzuca się kawę, czarną herbatę, nie wspominając o alkoholu czy napojach słodzonych. Diety warzywne naturalnie nakazują ograniczenie przypraw oraz rezygnację ze słodyczy i produktów wysokoprzetworzonych. Same warzywa również powinny być spożywane raczej na surowo.

Jaka powinna być dieta warzywna?

Najpopularniejszą dietą warzywną jest ta stworzona przez dr. Ewę Dąbrowską. To nowatorska metoda żywienia, której podstawą są warzywa niskoskrobiowe oraz owoce o niskim udziale cukrów w składzie. W szczegółowych zaleceniach pojawiają się takie warzywa jak:

  • korzeniowe (marchew, buraki, seler, pietruszka, rzodkiew),
  • kapustne (kapusta, kalafior, brokuł),
  • cebulowe (cebula, por, czosnek),
  • dyniowate (dynia, kabaczek, ogórki),
  • psiankowate (pomidor, papryka),
  • liściaste (sałata, natka pietruszki, zioła).

Tak zróżnicowany zestaw pozwala zapewnić organizmowi wszystkich niezbędnych witamin oraz minerałów, dzięki czemu nie ma konieczności dodatkowej suplementacji. Warto przy tym pamiętać o sporej ilości wypijanych płynów, tj. co najmniej 2 litry dziennie. Dieta dopuszcza niektóre owoce – jablka i grejpfruty.

 

Zalety diety warzywnej

Podstawą tego sposobu żywienia jest nie tylko eliminacja produktów przetworzonych, mącznych, czy używek. Dieta warzywna ma przede wszystkim dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych witamin, aby ten mógł poprawnie funkcjonować. Jednocześnie dzięki względnie niskiemu poziomowi dostarczanych kalorii ciało ludzkie może samoistnie dokonać detoksykacji. To jedna z najważniejszych zalet diety warzywnej. Sprawia ona, że organizm przechodzi na żywienie endogenne, które usprawnia oczyszczenie go z toksyn oraz pozwala gubić kilogramy w dość szybkim tempie. Niska podaż kaloryczna w ramach tzw. głodówki pozwala dodatkowo obniżyć poziom cukru i cholesterolu we krwi. Ponadto dieta warzywna dr Dąbrowskiej pomaga zmienić nawyki żywieniowe i przede wszystkim zrezygnować z podjadania słodyczy czy sięgania po niektóre używki.