Trenażer oddechowy jest urządzeniem, które pomaga w przywróceniu i utrzymaniu prawidłowej sprawności układu oddechowego. Ćwiczenia wykonywane z użyciem trenażera mają na celu zwiększenie wydolności oddechowej i są polecane przede wszystkim osobom z chorobami płuc. Korzyści z treningu mogę czerpać także osoby, które chorowały wcześniej na COVID-19.

Czym jest trenażer do ćwiczeń oddechowych?

Trenażer oddechowy służy do prowadzenia indywidualnej rehabilitacji oddechowej. Trening z użyciem trenażera motywuje do wykonywania głębszych i dłuższych oddechów, co w efekcie pozwala na wzmacnianie mięśni uczestniczących w oddychaniu. Trenażery oddechowe są wykorzystywane w leczeniu przewlekłych oraz nawracających chorób układu oddechowego. Ich stosowanie wpływa na poprawę oddechu u osób z chorobami pulmonologicznymi, w tym przewlekłą obturacyjną chorobą płuc oraz u chorych na astmę. Prawidłowe rozprężenie płuc jest także elementem profilaktyki chorób płuc, w szczególności u osób po zabiegach chirurgicznych w obrębie klatki piersiowej i jamy brzusznej.

Trenażer oddechowy zalecany jest również osobom długotrwale leżącym. Trening z wykorzystaniem trenażera oddechowego zwiększa wydolność płuc - przyczynia się to do wyraźnej poprawy samopoczucia oraz zwiększa wytrzymałość fizyczną. Z tego względu trenażery oddechowe są używane także przez osoby zdrowe, zwłaszcza sportowców i osoby pracujące głosem. Korzyści z ich używania odczuwają również palacze.

Przeciwwskazaniami do stosowania trenażera są aktywne infekcje układu oddechowego, odma opłucna, ciężki stan chorego i okresy zaostrzeń astmy.

Trenażer oddechowy a COVID-19

Osoby borykające się z konsekwencjami COVID-19 często skarżą na trudności w oddychaniu jeszcze przez długi czas po zakończeniu infekcji. Uczucie duszności jest dodatkowo potęgowane, zwłaszcza gdy chorobie towarzyszyło zapalenie płuc lub ostra niewydolność oddechowa. Wszystko to skutkuje niedotlenieniem organizmu i znacznym osłabieniem. Osoby, które przebyły COVID-19 szybko się męczą, wykazują niską tolerancję na wysiłek i trudno jest im wrócić do formy sprzed choroby.

Aby przyspieszyć powrót do zdrowia, warto skorzystać z zalet rehabilitacji z użyciem trenażera oddechowego. Regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie oddechowe i pomagają w zwiększeniu objętości oddechu. Wzrost objętość wdechowej i wydechowej płuc pozwala podnieść stopień nasycenia krwi tlenem (saturacja), co eliminuje ryzyko powikłań wynikających z niedotlenienia i poprawia ogólne samopoczucie. Przed rozpoczęciem treningu z użyciem trenażera oddechowego należy skonsultować się ze specjalistą, który ustali odpowiednią częstotliwość ćwiczeń oraz stopień ich intensywności.

Dla osiągnięcia najlepszych efektów terapeutycznych warto wykorzystać trenażer do ćwiczeń oddechowych w połączeniu z innymi metodami leczniczymi. Instytut Zdrowia Sofra zapewnia możliwość ćwiczeń oddechowych z użyciem trenażera podczas tlenoterapii prowadzonej w komorze normobarycznej. Taka kompleksowa terapia znacząco poprawia jakość oddechu oraz pozwala na dotlenienie całego organizmu!