Woda jest składnikiem niezbędnym do życia, a zalecenia dotyczące konieczności picia wody są podstawowym elementem każdej zdrowej diety. Nie wszyscy przepadają za smakiem czystej, niegazowanej wody, co zniechęca do jej picia. Rozwiązaniem może być sięganie po wodę gazowaną. Wiele osób zastanawia się jednak czy woda gazowana jest zdrowa. Czy można nią całkowicie zastąpić wodę niegazowaną?

WODA A ZDROWIE

Woda jest dominującym składnikiem naszego organizmu. Bez niej nie bylibyśmy w stanie przeżyć nawet kilku dni. Już niewielki poziom odwodnienia powoduje konsekwencje w postaci m.in. bólu głowy, problemów z koncentrację lub pogorszenia wydolności fizycznej. Wraz ze wzrostem odwodnienia pojawiają się groźniejsze zaburzenia pracy organizmu.

Co ważne, nie da się napić na zapas. Nadmiar wody jest po prostu wydalany, głównie w postaci moczu. Wodę tracimy także w inne sposoby, pocąc się czy wydychając ją w postaci pary wodnej. Konieczne jest zatem stałe uzupełnianie jej poziomu.

ZAPOTRZEBOWANIE NA WODĘ

Przyjmuje się, że zapotrzebowanie na wodę dla zdrowych osób dorosłych wynosi 30 ml na kilogram masy ciała na dobę. Średnio dla kobiet zalecane jest spożycie płynów na poziomie 2 l, a dla mężczyzn 2,5 l. Zapotrzebowanie zmienia się pod wpływem różnych czynników, zwłaszcza w wyniku aktywności fizycznej oraz w warunkach zwiększonej temperatury otoczenia.

WODA GAZOWANA CZY NIEGAZOWANA – KTÓRĄ WYBRAĆ, ABY LEPIEJ SIĘ NAWODNIĆ?

Picie wody gazowanej wiąże się z wieloma mitami, które warto rozwiać. Zarówno woda niegazowana, jak i gazowana, dają identyczny efekt nawodnienia. Zatem, o ile wypijamy taką samą ilość wody gazowane, jak niegazowanej, to nie ma żadnej różnicy pod tym względem. Ważnym aspektem jest jednak fakt, że woda gazowana daje większe uczucie orzeźwienia, co może powodować zmniejszenie jej spożycia. Z tego względu, kierując się jedynie odczuwanym pragnieniem, może okazać się, że spożywamy zbyt małe ilości płynów i dochodzi do odwodnienia organizmu.

Podsumowując, do uzyskania odpowiedniego poziomu nawodnienia nie jest ważny rodzaj wody (gazowana, niegazowana), lecz jej ilość.

CZY WODA GAZOWANA MA KALORIE?

Osoby odchudzające się, które nie lubią pić wody niegazowanej, lecz chcą wyrobić nawyk picia wody, zastanawiają się czy woda gazowana tuczy. Bez względu na obecność bąbelków, czysta woda nie ma żadnych kalorii. Nie spowoduje ona tycia, nawet pijąc bardzo duże ilości.

Należy pamiętać, że tyczy się to wyłącznie czystej wody. W sklepach można kupić tzw. wody smakowe, które tak naprawdę są napojem bez dodatku barwnika, ale z aromatem i sporą ilością cukru (nawet ponad 2 łyżeczki w 1 szklance napoju). Są one zatem źródłem dodatkowej energii, średnio około 50 kcal na 1 szklankę. Możemy to porównać do spożycia średniej wielkości jabłka, które, oprócz takiej samej ilości energii, dostarcza nam również błonnik i witaminy.

CZY OD WODY GAZOWANEJ ROŚNIE BRZUCH?

Martwisz się, że po wodzie gazowanej urośnie CI brzuch? Zastanawiasz się, czy to kolejny żywieniowy mit? W stwierdzeniu tym jest odrobina prawdy. Spożywanie wody gazowanej powoduje, że do naszego przewodu pokarmowego wprowadzamy dodatkowe gazy. Może przyczyniać się to do wzdęć, a w efekcie do wzrostu obwodu brzucha. Nie ma to jednak nic wspólnego ze stałym zwiększeniem obwodu oraz nie powoduje wzrostu tkanki tłuszczowej.

Na wodę gazowaną powinny uważać osoby ze skłonnością do wzdęć i innymi zaburzeniami ze strony układu pokarmowego, zwłaszcza chorobą refluksową, wrzodami żołądka lub nadżerkami przełyku. Woda gazowana może w tych przypadkach nasilać dolegliwości.

WODA ZNAJDUJE SIĘ NIE TYLKO W BUTELKACH

Oprócz wody w czystej postaci źródłem naszych płynów są również produkty spożywcze, głównie warzywa i owoce. Wiele z nich zawiera około 80-95% wody, dzięki czemu pomagają utrzymać odpowiedni stan nawodnienia organizmu. Ponadto są źródłem cennych składników żywieniowych.

W ofercie Instytutu Zdrowia Sofra znajdziesz diety dr Ewy Dąbrowskiej opierające się na warzywach i owocach. Różnorodność dostępnych diet (w postaci soków, klasyczna, w formie gotowanej, surowej) sprawia, że z łatwością można dopasować ją do indywidualnych potrzeb, aby czerpać jak najwięcej korzyści z kuracji żywieniowej.