Problemy z odchudzaniem często wynikają ze spowolnionej przemiany materii. Jest to stan, w którym organizm potrzebuje mniejszej ilości energii niż standardowo, co może wynikać z zaburzeń pracy organizmu (np. hormonów) lub stosowania nieodpowiedniej diety. Przyspieszenie metabolizmu może zapobiec gromadzeniu dodatkowych kilogramów i pomóc uzyskać lepsze efekty odchudzania. Ale czy jest to w ogóle możliwe? Poznaj domowe sposoby jak przyspieszyć metabolizm.

Czym jest metabolizm?

Metabolizm, czyli przemiana materii, to reakcje i przemiany zachodzące w organizmie. Im szybszy metabolizm, tym więcej energii zużywamy w ciągu dnia. W aspekcie zachowania odpowiedniej masy ciała zwykle zależy nam na przyspieszeniu metabolizmu, dzięki czemu możemy jeść więcej bez wzrostu masy ciała. Z kolei spowolniony metabolizm wiąże się ze zwiększoną tendencją do tycia, ponieważ nadmiar energii przekształca się w tłuszcz. W przypadku osób odchudzających się taki stan może znacząco utrudnić utratę masy ciała.

Jak przyspieszyć metabolizm?

Zastanawiając się nad tym, co przyspiesza metabolizm, należy zwrócić uwagę na czynniki, które na niego wpływają. Przemiana materii będzie się zmieniać m.in. wraz z wiekiem, masą ciała i jego składem, stanem zdrowia, aktywnością fizyczną i stosowaną dietą. Choć na część z tych czynników nie mamy wpływu (np. wiek), to inne podlegają modyfikacji. Mowa o stylu życia, do którego zalicza się aktywność fizyczną oraz sposób odżywiania.

Co jeść, aby przyspieszyć metabolizm?

Dieta przyspieszająca metabolizm powinna składać się z 4-5 posiłków dziennie, spożywanych regularnie. Warto jadać śniadania. Zbyt duże przerwy między posiłkami sprzyjają pojawianiu się silnego głodu, co zachęca do spożywania większej ilości kalorii, a także może powodować spowolnienie przez organizm metabolizmu w celach obronnych.

Nie należy stosować skrajnie rygorystycznych diet. W dłuższej perspektywie wpłyną negatywnie nie tylko na metabolizm, ale również na odżywienie organizmu. Ponadto często prowadzą do efektu jo-jo, ponieważ po ich zakończeniu łatwo powrócić do złych nawyków żywieniowych.

Produkty przyspieszające metabolizm, które warto spożywać to:

  • produkty bogate w białko, takie jak chude mięsa, ser twarogowy, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych (trawienie białka wymaga większych nakładów energetycznych niż trawienie innych makroskładników),
  • produkty zawierające błonnik pokarmowy, np. ciemne pieczywo, grube kasze, warzywa, niektóre owoce (błonnik usprawnia pracę jelit, wspomaga oczyszczanie organizmu),
  • napoje takie jak kawa, zielona i czerwona herbata (zawarte w nich polifenole oraz kofeina przyspieszają przemianę materii),
  • przyprawy (w szczególności ostre), m.in.: chilli, czosnek, pieprz, imbir, goździki, cynamon, lubczyk, majeranek.

Jak jeszcze podkręcić metabolizm?

Jednym z silnych czynników powodujących przyspieszenie metabolizmu jest aktywność fizyczna. Zwiększa ona dobowy wydatek energetyczny i należy do głównych elementów profilaktyki nadwagi, otyłości oraz wielu chorób cywilizacyjnych. Większy wydatek energetyczny to większa ilość kalorii, które można spożyć w ciągu dnia bez negatywnych konsekwencji dla sylwetki.

Każda aktywność będzie korzystna, a jej poziom powinien być dopasowany do indywidualnych możliwości oraz stanu zdrowia danej osoby. Ważne jest, aby była to regularna aktywność fizyczna. Okazjonalny ruch nie wpłynie znacząco na nasz metabolizm ani zdrowie.

Odchudzanie z Instytutem Zdrowia Sofra

Szukasz diety odchudzającej, która nie tylko pozwoli Ci zrzucić nadmiar kilogramów, ale również pomoże nauczyć zdrowych nawyków? Skorzystaj z diety niskokalorycznej opracowanej przez dietetyków Instytutu Zdrowia Sofra. W Ośrodkach zlokalizowanych w Mielnie i Karpaczu prowadzone są turnusy, które łączą w sobie zdrową dietę, naukę prawidłowych nawyków żywieniowych oraz codzienną aktywność fizyczną. Takie kompleksowe działanie pozwala przyspieszyć metabolizm i zmaksymalizować efekty stosowanej diety.