Karpacz
Facebook Ig Karpacz Ig Mielno

Co to jest CPM – całkowita przemiana materii?

CPM, czyli całkowita przemiana materii to dobowe wydatki energetyczne człowieka związane z jego codziennym funkcjonowaniem. Stanowi sumę podstawowej i ponadpodstawowej przemiany materii. Przez podstawową przemianę materii PPM  rozumie się ilość energii, którą nasz organizm pożytkuje na podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych, czyli pracy wszystkich narządów. Natomiast ponadpodstawowa przemiana materii to energia na codzienne czynności – pracę fizyczną i pracę umysłową oraz energia wydatkowana na trawienie i wchłanianie pożywienia. Jakich informacji dostarcza nam wskaźnik CPM? Pokazuje, ile kalorii powinniśmy dostarczać dziennie naszemu organizmowi. Podpowiada nam, jaką ich ilość spalamy, w związku z czym ułatwia dobór kaloryczny diety. Całkowita przemiana materii będzie wyższa u osób aktywnych fizycznie w porównaniu z tymi, które prowadzą siedzący tryb życia.

Jak obliczyć współczynnik CPM?

W celu obliczenia wskaźnika całkowitej przemiany materii możemy skorzystać z internetowych kalkulatorów bądź samodzielnie podstawić nasze dane do jednego ze wzorów np. Harrisa-Benedicta który obliczy nasze PPM.

  • PPM (kobiety) = SWE (spoczynkowy wydatek energetyczny kcal) = 655,1 + (9,563 x masa ciała [kg]) + (1,85 x wzrost [cm]) – (4,676 x [wiek])
  • PPM (mężczyźni) = SWE (spoczynkowy wydatek energetyczny kcal) = 66,5 + (13,75 x masa ciała [kg]) + (5,003 x wzrost [cm]) – (6,775 x [wiek])

Gdy uzyskamy już wynik PPM, musimy pomnożyć go przez współczynnik aktywności fizycznej (w skrócie PAL). Jest on zależny od stopnia naszej aktywności ruchowej i wynosi odpowiednio:

– 1,2-1,3: osoba nieaktywna, niewykonująca ćwiczeń ani niepracująca fizycznie;

– 1,4: osoba mało aktywna, prowadząca siedzący tryb życia, raz w tygodniu podejmuje aktywność fizyczną;

– 1,6: osoba umiarkowanie aktywna, która ćwiczy kilka razy w tygodniu (3-5);

– 1,75: osoba prowadząca aktywny tryb życia i uprawiająca sport codziennie;

– 2,0: osoba, która żyje bardzo aktywnie, ćwiczy codziennie (uprawia sport wyczynowy), a dodatkowo pracuje fizycznie.

 

Przykład: CPM mało aktywnej kobiety w wieku 50 lat o wzroście 165 cm i masie ciała 60 kg wynosi –  PPM 1300 X PAL  1,4 =  CPM 1820 kcal

 

Dlaczego warto obliczyć wskaźnik CPM?

Ta informacja jest cenna przede wszystkim dla tych, którzy chcą schudnąć, przytyć lub zbudować  masę mięśniową. W celu kontrolowania wyglądu swojej sylwetki, do otrzymanego wyniku odpowiednio dodaje się lub odejmuje pewne wartości. Dobrze jest jednak pamiętać, aby decyzjom o przechodzeniu na dietę o określonej liczbie kalorii towarzyszył nadzór dietetyka. W Instytucie Sofra czeka grono specjalistów, którzy z pewnością pomogą w doborze odpowiedniej z nich. W trakcie kuracji w jednym z ośrodków (w Mielnie lub Karpaczu) każdego dnia pobytu czeka na gości zdrowy i przepyszny jadłospis, mający na uwadze ich cele i preferencje. Znając wskaźnik CPM dietetyk może zaproponować dietę redukcyjną, polegającą na obniżeniu kaloryczności spożywanych posiłków, nie zapominając jednak o dostarczeniu organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

x W Sofrze dbamy o Twoje bezpieczeństwo.

Sprawdź nasze procedury związane z COVID-19

Czytaj więcej

W Instytucie Zdrowia Sofra jest bezpieczniej niż w domu!

W specjalnej zakładce poświęconej COVID-19 znajdują się informacje o specjalnych procedurach, które przygotowaliśmy, aby zapewnić Państwu szczególne bezpieczeństwo i komfort.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ