Karpacz
Facebook Ig Karpacz Ig Mielno

Choroby dietozależne – czym są i jak je leczyć?

Choroby dietozależne to jednostki chorobowe, które często występują pod wpływem nieprawidłowego odżywiania i nieodpowiedniej jakości spożywanych produktów. Część chorób dietozależnych ma także podłoże genetyczne, alergiczne bądź autoimmunologiczne. Do grupy chorób dietozależnych należą między innymi: otyłość, cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, osteoporoza oraz niektóre nowotwory. Niestety dane liczbowe wskazują, że te choroby dietozależne są w Polsce istotnym problemem, ponieważ zmaga się z nimi niemal 1/3 Polaków.

Jakie są przyczyny chorób dietozależnych?

Przyczynami chorób dietozależnych są najczęściej popełniane błędy żywieniowe. Do tych zalicza się na pierwszym miejscu dodatni bilans energetyczny, czyli dostarczanie organizmowi zbyt dużej ilości kalorii w stosunku do energii, którą wydatkujemy. Wymienia się także nadmierne spożycie soli i cukru oraz zbyt duże spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych i izomerów trans. Źródłem chorób dietozależnych są nie tylko nadwyżki pewnych substancji, ale też niedobory. W celu zapobiegania chorobom dietozależnym w naszym jadłospisie nie powinno zabraknąć produktów z błonnikiem oraz takich, które dostarczają witamin antyoksydacyjnych oraz polifenoli. Mówi się również o zapewnieniu organizmowi odpowiedniej ilości wapnia oraz magnezu.

Jak leczyć choroby dietozależne?

Choroby dietozależne mogą być naprawdę poważne w swoich skutkach. Tak jak już wspominaliśmy we wstępie, mogą one doprowadzić do osteoporozy, cukrzycy typu 2 czy otyłości. Jak zatem zapobiegać i leczyć tego typu choroby? Rozwiązanie wydaje się proste, ponieważ brzmi: żyć zdrowo. Tak naprawdę jest to jednak złożony proces, którego podstawę stanowi przemyślana, dobrze zbilansowana dieta i towarzysząca jej aktywność fizyczna. Podstawą profilaktyki, a zarazem leczenia tego typu chorób jest dieta uwzględniająca warzywa i owoce. Powinno się w niej unikać potraw smażonych i zastąpić je gotowaniem na parze, duszeniem bądź pieczeniem. W takiej diecie powinno ograniczyć się spożywanie cukrów prostych, soli, tłuszczów zwierzęcych i alkoholu.  Niezwykle cenne będzie wprowadzenie do jadłospisu produktów z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, czyli np. oleju lnianego, siemienia lnianego czy ryb. Posiłki należy spożywać regularnie, w ilości 4-5 dziennie o stałych porach. Kęsy powinny być przeżuwane dokładnie – w ten sposób wspomagamy proces trawienia. Oczywiście trzeba mieć na uwadze odpowiednie nawodnienie organizmu (co najmniej 1,5 litra wody dziennie) i dostosowanie intensywności wysiłku fizycznego.

Wsparcie specjalistów w walce z chorobami dietozależnymi w Instytucie Zdrowia Sofra

W Instytucie Zdrowie Sofra specjaliści z dziedziny odżywiania pomogą w wyborze odpowiedniej diety wszystkim, którzy pragną zmiany swoich nawyków żywieniowych na zdrowsze. Przed przygotowaniem propozycji jadłospisu zlecą także badania, aby dieta odpowiadała potrzebom organizmu. W okresie urlopowym natomiast Instytut Zdrowia Sofra zaprasza na pobyt w ośrodku z kuracją dietą niskokaloryczną lub dietą dr Ewy Dąbrowskiej. Obie z nich przyniosą widoczne efekty w krótkim czasie – znormalizują poziom cukru, ustabilizują ciśnienie krwi oraz przyczynią się do likwidacji zapasów tłuszczu. Poza tym, co najważniejsze, przywrócą harmonię naszego ciała i ducha.

x W Sofrze dbamy o Twoje bezpieczeństwo.

Sprawdź nasze procedury związane z COVID-19

Czytaj więcej

W Instytucie Zdrowia Sofra jest bezpieczniej niż w domu!

W specjalnej zakładce poświęconej COVID-19 znajdują się informacje o specjalnych procedurach, które przygotowaliśmy, aby zapewnić Państwu szczególne bezpieczeństwo i komfort.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ