Karpacz
Facebook Ig Karpacz Ig Mielno

Brokuł – minimum kalorii, maksimum wartości odżywczych

Warzywa, jako najlepsze źródeł cennych składników odżywczych, powinny stanowić bazę naszej diety. Szczególnie podkreśla się prozdrowotne właściwości zielonych warzyw, w tym właśnie brokułów. Oprócz wspaniałego smaku i pięknego koloru jest jeszcze wiele innych powodów, dla których warto jeść brokuły.

Brokuły – wartości odżywcze

Brokuły są dobrym źródłem witaminy (zwłaszcza B1, C). Zawierają spore ilości β-karotenu, będącego prowitaminą witaminy A. Dostarczanie do organizmu β-karotenu z produktów roślinnych jest bezpieczniejsze niż witaminy A z produktów zwierzęcych – zmniejsza to ryzyko nadmiaru retinolu, który może mieć toksyczne działanie na organizm. Oprócz β-karotenu brokuły zawierają inne karotenoidy, takie jak luteina i zeaksantyna, które wspomagają prawidłowe widzenie. Warzywo to obfituje także w składniki mineralne, m.in. potas, wapń i magnez.

Co jeszcze zawiera brokuł? Ważnym związkiem występującym w brokułach jest glukorafanina. Pod wpływem enzymu uwalnianego podczas rozdrabniania brokułu dochodzi do przekształcenia glukorafaniny w sulforafan. Związek ten jest dla nas bardzo cenny, przede wszystkim ze względu na działanie antynowotworowe.

Brokuły – właściwości prozdrowotne

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, czy brokuły są zdrowe. Tak! Warto wprowadzić je do swojego menu ze względu na wielokierunkowe, pozytywne działanie na organizm człowieka. Wynikają one w dużej mierze z działania sulforafanu. Związek ten wspomaga walkę z nowotworami, zarówno jako element profilaktyki, jak i leczenia raka. Sulforafan m.in. zmniejsza ryzyko występowania mutacji oraz reguluje cykl komórkowy oraz apoptozę, czyli zaprogramowaną śmierć niewłaściwych komórek (np. starych, uszkodzonych). W przypadku już rozwiniętych nowotworów sulforafan hamuje angiogenezę, czyli tworzenia się nowych naczyń krwionośnych zaopatrujących nowotwór tlen i substancje odżywcze. Tym samym spowalnia postępowanie choroby.

Sulforafan wykazuje również właściwości przeciwutleniające. Redukcja wolnych rodników tlenowych zmniejsza stan zapalny i ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych. Związek ten wpływa pozytywnie na właściwy poziom cholesterolu we krwi poprzez obniżanie stężenia złego cholesterolu frakcji LDL i zwiększenie dobrego cholesterolu frakcji HDL. Ponadto sulforafan wspomaga leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy poprzez walkę z Helicobacter pylori.

Brokuły – właściwości odchudzające

Kolejną zaletą brokułów jest niska gęstość energetyczna. Dzięki dużej zawartości wody i obecności błonnika pokarmowego, brokuł jest warzywem niskokalorycznym – 100 gram surowych brokułów dostarcza tylko 31 kcal. Są one z tego względu produktami wskazanymi w diecie dla osób odchudzających się. Duża objętość brokułów i obecność błonnika zapewnia zwiększenie uczucia sytości, co pozwala zmniejszyć ilość przyjmowanych kalorii i uniknąć podjadania.

Brokuły w diecie

Najwięcej prozdrowotnych właściwości brokułów możemy doświadczyć spożywając je w postaci surowej. Gotowanie obniża zawartość składników odżywczych oraz enzymu przekształcającego glukorafaninę w sulforafan. Jeżeli nie chcemy jeść brokułów na surowo, zalecane jest krótkie gotowanie, a następnie szybkie schłodzenie poprzez zanurzenie w bardzo zimnej wodzie. Dzięki temu unikniemy dużych strat substancji odżywczych, a dodatkowo brokuł zachowa piękną, zieloną barwę.

Brokuły – przeciwwskazania

Należy pamiętać, że brokuł nie jest łatwostrawny, dlatego w przypadku osób z zaburzeniami w obrębie układu pokarmowego może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości w postaci wzdęć i bólu brzucha.

Brokuły, podobnie jak inne warzywa krzyżowe (np.: kalafior, kapusta, brukselka,  jarmuż), zawierają goitrogeny, które ograniczają przyswajanie jodu. Z tego względu wspomniane produkty, zwłaszcza w postaci surowej, powinny być spożywane w ograniczonych ilościach przez osoby cierpiące na niedobór jodu.

Jak skomponować zdrową dietę pełną warzyw?

Odpowiednia dieta jest podstawą do zachowania zdrowia i prawidłowej masy ciała. Mając trudności w samodzielnym ułożeniu jadłospisu, zwłaszcza gdy towarzyszą Ci przewlekłe choroby, nadwaga lub otyłość, warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia, które oferuje Instytut Zdrowia Sofra. Specjaliści Instytutu zadbają o właściwy dobór diety, a poprzez edukację pomogą w zmianie złych nawyków żywieniowych na te sprzyjające dbaniu o zdrowie!

x W Sofrze dbamy o Twoje bezpieczeństwo.

Sprawdź nasze procedury związane z COVID-19

Czytaj więcej

W Instytucie Zdrowia Sofra jest bezpieczniej niż w domu!

W specjalnej zakładce poświęconej COVID-19 znajdują się informacje o specjalnych procedurach, które przygotowaliśmy, aby zapewnić Państwu szczególne bezpieczeństwo i komfort.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ